Konklawe - jak wygląda wybór papieża

KAI / psd
Środa, 13 marca 2013, godz. 17:14
Zapowiedź ustąpienia z urzędu głowy Kościoła, jaką niespodziewanie ogłosił 11 lutego Benedykt XVI, jest okazją do przypomnienia instytucji konklawe, czyli wyboru nowego papieża. Dotychczas wydarzenie to wiązało się za śmiercią dotychczasowego biskupa Rzymu, obecnie zaś - po raz pierwszy od ponad 7 wieków - zostanie ono zwołane za jego życia. Oznaczać to będzie prawdopodobnie pewne zmiany w sposobie jego przeprowadzenia, choć podstawowe zasady wyboru pozostaną takie same.
więcej

Jak wygląda organizacja i przebieg konklawe?

Sylwia Wysocka
Środa, 13 marca 2013, godz. 17:13
Szczegółowe rozporządzenia dotyczące organizacji i przebiegu konklawe znajdują się w Konstytucji Apostolskiej "Universi dominici gregis" o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa Rzymu, ogłoszonej przez Jana Pawła II w 1996 roku.
więcej

Dlaczego papież pojawia się w loggii bazyliki?

KAI / psd
Środa, 13 marca 2013, godz. 17:12
Wybrany 6 grudnia 1922 r na Następcę Piotra Pius XI (Achille Ratti) był pierwszym papieżem, który pojawił się po wyborze w loggii centralnej bazyliki watykańskiej, pozdrowił zgromadzonych wiernych i udzielił im błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - przypomina na portalu "Il Sismografo" Luis Badilla.
więcej

Konklawe, wybór papieża - o wszystkim decyduje Duch Święty

KAI / psd
Środa, 13 marca 2013, godz. 17:11
Przepisy regulujące wybór Następcy św. Piotra szczegółowo reguluje Konstytucja Apostolska Jana Pawła II "Universi Dominici gregis" z 22 lutego 1996 r. Modyfikacje wniósł do niej 11 czerwca 2007 roku oraz 22 lutego 2013 roku Benedykt XVI. W dokumentach tych zwrócono szczególną uwagę na swobodę wyboru Następcy św. Piotra w odniesieniu do ewentualnych presji zewnętrznych jak i zachowanie pełnej tajemnicy tego, co dzieje się podczas konklawe oraz poprzedzających je kongregacji ogólnych kardynałów.
więcej

Co przysięgają kardynałowie przed konklawe?

KAI / psd
Środa, 13 marca 2013, godz. 17:11
Podczas uroczystości inauguracji konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie-elektorzy złożą przysięgę, której tekst zawarty jest w Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II z 1996 roku o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa Rzymu.
więcej

Skąd się wzięli kardynałowie?

KAI / psd
Środa, 13 marca 2013, godz. 17:09
Aby zrozumieć, dlaczego biskupa Rzymu wybierają kardynałowie i skąd wzięła się forma ich wyboru oraz nazwa, należy cofnąć się do przełomu milenium.
więcej

Lista kardynałów elektorów

KAI / psd
Środa, 13 marca 2013, godz. 15:12
W konklawe bierze udział 115 elektorów spośród 117 uprawnionych do głosowania, a więc kardynałów którzy w chwili rozpoczęcia okresu sede vacante nie ukończyli 80. roku życia. Jest wśród nich czterech Polaków: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook