Msza dla studentów uniwersytetów rzymskich, 14 grudnia 1999

Msza dla studentów uniwersytetów rzymskich, 14 grudnia 1999
(fot. Marcus Hansson / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2000) and Polish Bishops Conference

1. «Wtenczas nadciągnie Pan (...). W owym dniu zajaśnieje wielka światłość» (antyfona, por. Za 14, 5. 7). Słowa liturgii przywołują klimat duchowy właściwy dla okresu Adwentu, w którym sprawujemy tę Eucharystię, przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia. Droga młodzieży studencka, witam was bardzo serdecznie. Witam prof. Giuseppe D'Ascenzo i dziękuję mu za miłe słowa, w których wyraził uczucia was wszystkich; dziękuję też dr. Antonio Cicchettiemu, który przedstawił podjęte już działania oraz dalszy program przygotowań do spotkania jubileuszowego. Witam z szacunkiem pana ministra, rektorów, wykładowców i pracowników administracyjnych, dziękując wszystkim za przybycie na to spotkanie ze społecznością akademicką Rzymu i Włoch, które odbywa się tradycyjnie już od dwudziestu lat. Z radością witam też duszpasterstwa kilku uniwersytetów europejskich współpracujące z duszpasterstwami uczelni rzymskich.

2. W tym roku Adwent przygotowuje nas nie tylko do Bożego Narodzenia, ale także do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W noc bożonarodzeniową zostaną otwarte tutaj, w Bazylice św. Piotra, Drzwi Święte. Będzie to wydarzenie o doniosłym znaczeniu symbolicznym: oznacza ono otwarcie powszechnie dostępnego przejścia, jak gdyby punktu, w którym zbiegają się wszystkie drogi i ku któremu wszyscy ludzie i wszystkie narody mają zmierzać, aby wejść do Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju. Tym «uniwersalnym przejściem jest Chrystus, Odkupiciel człowieka, ośrodek wszechświata i historii» (Redemptor hominis, 1). Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych zostanie dokonany w każdej diecezji świata. Znaczenie Jubileuszu jest przede wszystkim duchowe; niemniej pozostaje on mocno związany z historią i z konkretną obecnością Kościoła w świecie. Także Jubileusz jest doświadczeniem wspaniałego zjednoczenia aspektu Bożego i ludzkiego, niebiańskiego i ziemskiego, historycznego i transcendentnego, jakie cechuje każdą rzeczywistość eklezjalną.

3. Jubileuszowy temat wybrany dla świata akademickiego brzmi bardzo wymownie: «Uniwersytet w służbie nowego humanizmu». Zachęca on do rozwijania i pomnażania bogatego dziedzictwa naukowego ludzkości, zgodnie z programem, który w centrum zainteresowania stawia człowieka. Wydarzenie wcielenia otwiera rozumnej wierze drogę ku poznaniu miłości Boga do człowieka oraz ku zrozumieniu sensu życia i historii. Wpatrując się w tajemnicę Wcielonego Słowa — do czego zachęca nas bliski już Wielki Jubileusz — człowiek odnajduje samego siebie (por. Sobór Watykański II, Gaudium et spes, 22). Zwłaszcza wierzący naukowiec i student rozumie, że każdy aspekt autentycznego humanizmu jest ściśle związany z tajemnicą Chrystusa (por. Redemptor hominis, 10). Służyć człowiekowi: to zadanie na progu trzeciego tysiąclecia zostaje powierzone w szczególny sposób wam, którzy pracujecie w środowisku uniwersyteckim. Drodzy studenci i wykładowcy, w roku jubileuszowym oczekują was doniosłe wydarzenia. Mam na myśli Światowy Dzień Młodzieży, w którym weźmie udział bardzo wielu studentów. Dziękuję rektorom rzymskich uczelni za życzliwość, z jaką poparli projekty mające was przygotować na przyjęcie gości oraz umowy o współpracy z innymi ośrodkami akademickimi. Myślę też o Światowym Spotkaniu Nauczycieli Akademickich, zaplanowanym na wrzesień, i zachęcam wszystkich, którzy przygotowują to wydarzenie, aby kontynuowali swą chwalebną działalność.

4. Uniwersalna perspektywa tych jubileuszowych spotkań dobrze współbrzmi z biblijnym motywem wprowadzonym przed chwilą przez pierwsze czytanie — motywem «pielgrzymki ludów». Temat ten jest drogi zwłaszcza prorokom Izraela, którzy zarzucają ludowi wybranemu niewierność i zapowiadają powstanie nowego narodu, utworzonego z tych wszystkich, którzy pochodząc z wszelkich narodów i ras, nawrócą się do Chrystusa i Jego sprawiedliwości. Temat ten zwraca uwagę na podstawowy wymóg nawrócenia i przestrzega przed niebezpieczeństwem, na jakie narażony jest człowiek, który «czuje się w porządku»; to niebezpieczeństwo ukazane jest bardzo wyraźnie w dzisiejszym czytaniu z Ewangelii. Istotnym nakazem wiary jest bowiem nawrócenie, to znaczy szczera skrucha i głębokie pragnienie wewnętrznej przemiany, dokonanej z Bożą pomocą. Jest to wewnętrzny ruch od siebie ku Bogu, który pozwala odnaleźć siebie w sposób nowy i autentyczny. Punktem wyjścia jest uświadomienie sobie własnego ubóstwa i potrzeby zbawienia. Przeszkodą lub hamulcem w procesie nawrócenia jest pycha, zarozumiałość i zadufanie w sobie, które rodzą przemoc, kłamstwo, niegodziwość. Skruszony grzesznik «wyprzedza» tego, kto sądzi, że jest sprawiedliwy i nie potrzebuje nawrócenia (por. Mt 21, 31). Tak więc Jubileusz przeznaczony jest dla wszystkich, ale przyniesie pożytek tylko tym, którzy okazują skruchę i zgadzają się wejść — z pomocą łaski Bożej — na drogę autentycznego nawrócenia.

DEON.PL POLECA

5. W okresie Adwentu wyrusza znów pielgrzymka ludów do Boga Izraela, który w Jezusie Chrystusie stał się człowiekiem i zamieszkał wśród nas. W tym roku jednak Adwent zyskuje szczególnie głęboką wymowę. Kościół przygotował się do wejścia w rok 2000 przez pięć Synodów «kontynentalnych», to znaczy przez pięć Specjalnych Zgromadzeń Synodu Biskupów poświęconych Afryce, Ameryce, Azji, Oceanii i Europie. Po każdym zgromadzeniu został wydany dokument analizujący sytuację i formułujący wskazania dla ewangelizacji. Jakie jest znaczenie tych Synodów i tych dokumentów? Możemy powiedzieć, że Kościół powszechny pragnie opisać w nich drogę, jaką przemierza we wszystkich częściach świata śladami Chrystusa. Lud Boży żyjący na wszystkich kontynentach mówi w nich o sobie, o tym jak idzie za Chrystusem szlakiem Jego pielgrzymowania z ludźmi naszych czasów.

Zgromadzenia synodalne są zatem wyrazem wielkiego ruchu. Jak gdyby ze wszystkich stron świata ruszyli w drogę ludzie różnych narodowości, języków, ras i kultur, wezwani głosami aniołów, którzy ogłaszają Dobrą Nowinę: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania» (Łk 2, 14). Także nas obejmuje to wezwanie i to zbawcze pielgrzymowanie ku Chrystusowi, który narodził się dwa tysiące lat temu w betlejemskiej stajence, a który w Roku Jubileuszowym staje się w szczególny sposób obecny wśród nas, aby wszystkim nam dać udział w Bożym synostwie.

6. Moi drodzy, wasz status osób pracujących i studiujących na uniwersytecie pomaga wam uczestniczyć ze zrozumieniem i wrażliwością w tym powszechnym pielgrzymowaniu do Chrystusa, do prawdy człowieka i historii. Kochajcie naukę, wiedzę, która poszerza się i pogłębia dzięki pracy badawczej, wzbogaca przez konfrontację, ujawniając blask prawdy. Miłujcie życie, szanujcie je zawsze, zwłaszcza tam gdzie jest najsłabsze i najbardziej bezbronne. Maryja, Stolica Mądrości, niech wam pomaga dochowywać wierności Bogu i człowiekowi. Zmierzamy ku bliskim już świętom Bożego Narodzenia. Wpatrujemy się w próg Roku 2000, który niebawem mamy przekroczyć. W ten próg wpatrują się wszyscy, zwłaszcza młodzi, do młodych bowiem należy nadchodzący wiek i nadchodzące tysiąclecie. Życzę wam, byście odważnie weszli w ten oczekujący nas czas. Życzę wam, byście weszli w ten czas z mocą Chrystusa, z myślą o przyszłości całego rodzaju ludzkiego.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Msza dla studentów uniwersytetów rzymskich, 14 grudnia 1999 - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msza dla studentów uniwersytetów rzymskich, 14 grudnia 1999
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.