Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 czerwca 1998

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 czerwca 1998
(fot. dhendrix73 / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference

1. Nadeszła ostatnia niedziela czerwca, poświęconego Najświętszemu Sercu Jezusa, podczas gdy w lipcu Kościół szczególnie głęboko przeżywa kult Jego Najświętszej Krwi. Podkreślając te elementy duchowości, tradycja zachęca nas, byśmy wpatrywali się oczyma wiary w tajemnicę miłości Boga, który objawił się we wcieleniu Syna. Dzisiejszym ludziom, którzy żyją w zsekularyzowanym świecie i którym grozi utrata «środka ciężkości» ich własnej egzystencji, Chrystus ofiarowuje swoje ludzkie i Boskie Serce jako źródło pojednania i początek nowego życia w Duchu Świętym.

U progu trzeciego tysiąclecia Kościół z nowym zapałem głosi wszystkim narodom: Chrystus jest sercem świata; Jego Pascha śmierci i zmartwychwstania stanowi centrum historii, która dzięki Niemu jest historią zbawienia; Jego miłość przyciąga ku sobie wszelkie stworzenie i czyni wierzących w Niego jednym sercem i jedną duszą, przynaglając chrześcijan w każdej epoce do poszukiwania pełnej jedności.

2. Możemy dzisiaj radować się z ważnej zdobyczy ekumenicznej, która jest owocem wnikliwej refleksji podjętej przez Kościół katolicki i Światową Federację Luterańską. Mam na myśli Wspólną deklarację Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej na temat doktryny usprawiedliwienia. Deklaracja ta stwierdza, że w rezultacie dialogu podjętego bezpośrednio po Soborze Watykańskim II Kościoły należące do Światowej Federacji Luterańskiej oraz Kościół katolicki osiągnęły wysoki stopień porozumienia w kwestii usprawiedliwienia, która przez wieki była przedmiotem ostrych kontrowersji. Choć Deklaracja nie rozwiązuje wszystkich kwestii dotyczących nauki o usprawiedliwieniu, wyraża jednomyślność co do fundamentalnych prawd tej doktryny (por. Odpowiedź Kościoła katolickiego na Wspólną deklarację Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej na temat doktryny usprawiedliwienia).

Ufam, że ten postęp w dialogu luterańsko-katolickim, dar Ducha Bożej Mądrości udzielony nam na zakończenie drugiego tysiąclecia, doda otuchy i siły luteranom i katolikom w dążeniu do upragnionego celu, jakim jest osiągnięcie pełnej widzialnej jedności. Dziękuję wszystkim, katolikom i luteranom, którzy wnieśli wkład w to ważne osiągnięcie i proszę Boga, aby nadal wspomagał nas na drodze do jedności.

DEON.PL POLECA

3. Dzisiaj obchodzony jest we Włoszech Dzień Papieskich Dzieł Miłosierdzia. Pragnę skorzystać z tej sposobności, aby gorąco podziękować wszystkim, którzy ofiarnie wspomagają działalność Stolicy Apostolskiej i prowadzone przez nią dzieła solidarności. Niech Bóg za wstawiennictwem świętych apostołów Piotra i Pawła udzieli im obficie darów swojej dobroci.

Maryi, Matce Kościoła, zawierzmy nasze modlitewne intencje, przyzywając Jej matczynej opieki.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 czerwca 1998
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.