Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 18 stycznia 1998

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 18 stycznia 1998
(fot. dhendrix73 / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (3/98) and Polish Bishops Conference

1. Rozpoczyna się dziś doroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego temat brzmi: «Duch przychodzi z pomocą naszej słabości» (Rz 8, 26). Wyzwanie ekumenizmu, wobec którego stoją wszyscy uczniowie Chrystusa, wymaga przede wszystkim usilnej modlitwy. Potrzebna jest wspólna i wytrwała modlitwa o to, aby z pomocą Ducha Jezusa chrześcijanie zdołali — mimo ludzkich słabości i ograniczeń — przekroczyć próg nowego tysiąclecia «jeśli nie całkowicie pojednani, to przynajmniej o wiele bliżsi przezwyciężenia podziałów powstałych w drugim tysiącleciu» (Tertio millennio adveniente, 34). Nie możemy się zniechęcać w obliczu podziałów. Należy raczej okazać odwagę, którą daje ufność w pomoc Bożą, i wszelkimi środkami podążać naprzód drogą szczerego dialogu, opartego na wzajemnym szacunku. Przeżywamy drugi rok przygotowań do Jubileuszu. Jest to rok poświęcony Duchowi Świętemu, prawdziwemu sprawcy wszelkich dążeń do pełnej jedności. To On bowiem odnawia w każdej epoce jedyne Objawienie, które Chrystus przyniósł ludziom, czyni je żywym i skutecznym w sercu każdego człowieka i całego Kościoła. Dlatego «u schyłku obecnego tysiąclecia Kościół powinien zwrócić się z jeszcze żarliwszym błaganiem do Ducha Świętego, prosząc Go o łaskę zjednoczenia chrześcijan» (tamże).

2. Pragnę teraz z radością ogłosić, że 21 lutego, w wigilię święta Katedry św. Piotra, zwołam Konsystorz, na którym mianuję dwudziestu nowych kardynałów. Oto ich nazwiska:

Jorge Arturo Medina Estévez, emerytowany arcybiskup Valparaiso, proprefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów;

Alberto Bovone, arcybiskup tytularny Cesarea di Numidia, proprefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych;
Darío Castrillón Hoyos, emerytowany arcybiskup Bucaramangi, proprefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa;
Lorenzo Antonetti, arcybiskup tytularny Roselle, proprzewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej;

DEON.PL POLECA

James Francis Stafford, emerytowany arcybiskup Denver, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich;
Salvatore de Giorgi, arcybiskup Palermo (Włochy);
Serafim Fernandes de Araújo, arcybiskup Belo Horizonte (Brazylia);
Antonio María Rouco Varela, arcybiskup Madrytu (Hiszpania);
Aloysius Matthew Ambrozic, arcybiskup Toronto (Kanada);
Jean Balland, arcybiskup Lyonu (Francja);
Dionigi Tettamanzi, arcybiskup Genui (Włochy);
Polycarp Pengo, arcybiskup Dar es-Salaam (Tanzania);
Christoph Schönborn OP, arcybiskup Wiednia (Austria);
Norberto Rivera Carrera, arcybiskup Meksyku (Meksyk);
Francis Eugene George OMI, arcybiskup Chicago (USA);
Paul Shan Kuo-hsi SJ, biskup Kaohsiung (Tajwan);
Adam Kozłowiecki SJ, arcybiskup tytularny Potenza Picena, misjonarz w Zambii.

Ponadto, przekraczając limit wyznaczony przez papieża Pawła VI w konstytucji apostolskiej Romano Pontifici eligendo (por. n. 33), zamierzam wynieść do godności kardynalskiej trzech innych dostojników Kościoła, aby wyrazić w ten sposób uznanie dla ich poświęcenia, z jakim służą Stolicy Apostolskiej. Są to:

Giovanni Cheli, arcybiskup tytularny Santa Giusta, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych;
Francesco Colasuonno, arcybiskup tytularny Tronto, nuncjusz apostolski we Włoszech;
Dino Monduzzi, biskup tytularny Capri, prefekt Domu Papieskiego.

Na liście znajdował się także abp Josip Uhač, sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, który trzy dni temu został o tym powiadomiony, ale dziś rano Bóg powołał go do siebie.

Nominacje kardynalskie dwóch innych dostojników zachowałem in pectore.

Grupa nowych purpuratów, pochodzących z różnych części świata, jest wymownym symbolem powszechności Kościoła: są wśród nich osoby, które odznaczyły się zarówno w służbie Stolicy Apostolskiej, jak i w posłudze duszpasterskiej, nie szczędząc sił w pracy w różnych dziedzinach.

3. Powierzajmy nowo mianowanych kardynałów macierzyńskiej opiece Maryi, prosząc Ją, by wspomagała ich w życiu osobistym i w sprawowaniu ich zadań w Kościele. Niech Najświętsza Panna wyjedna im, by umieli zawsze świadczyć odważnie i konsekwentnie o swojej miłości do Chrystusa i Kościoła.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 18 stycznia 1998
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.