Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 listopada 1999

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 listopada 1999
(fot. Thomas Leuthard / Foter / CC BY)
Copyright by L'Osservatore Romano and Polish Bishops Conference

1. I Niedziela Adwentu otwiera dziś nowy rok liturgiczny, a mówiąc ściślej — rozpoczyna okres przygotowania do Bożego Narodzenia. Cały Kościół pielgrzymujący po świecie wychodzi duchowo na spotkanie oczekiwanego Mesjasza.

Bóg jest «Tym, który przychodzi»: przyszedł do nas w osobie Jezusa Chrystusa; nadal przychodzi w sakramentach Kościoła i w każdym człowieku, który prosi nas o pomoc; przyjdzie w chwale na końcu czasów. Dlatego Adwent jest czasem czujnego i czynnego oczekiwania, ożywionego miłością i nadzieją, które wyrażają się w uwielbieniu i modlitwie błagalnej oraz w konkretnych dziełach braterskiej miłości.

2. Adwent, który rozpoczyna się dzisiaj, jest niezwykły: jest to Adwent Wielkiego Jubileuszu, podczas którego będziemy świętować dwutysiąclecie pokornego przyjścia na ziemię Zbawiciela w naturze ludzkiej. «Wpatrzony w tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, Kościół ma przekroczyć niebawem próg trzeciego tysiąclecia» (Incarnationis mysterium, 1). Spojrzenie Kościoła jest spojrzeniem wiary, wolnym od wszelkich pokus millenarystycznych. To ono kierowało krokami Ludu Bożego w minionych dziesięcioleciach, w duchowym klimacie nieustannego wielkiego «adwentu» — jak napisałem już na początku mego pontyfikatu (por. Redemptor hominis, 1).

W tym roku oczekiwać uroczystości Bożego Narodzenia znaczy przygotować się do przekroczenia progu Drzwi Świętych — symbolu przejścia do nowego i wiecznego życia, które stało się dostępne dla każdego człowieka dzięki przyjściu Chrystusa. Podkreśla to pokutny wymiar Adwentu, którego wyrazistym znakiem jest postać Jana Chrzciciela: naucza on mianowicie, że należy przygotować drogę Panu przez zmianę sposobu myślenia i życia (por. Mt 3, 1-3).

DEON.PL POLECA

3. Adwent to czas głęboko maryjny, ponieważ Maryja jest Tą, która w sposób wzorowy oczekiwała i przyjęła Wcielonego Syna Bożego. Niech Najświętsza Panna pomoże nam otworzyć drzwi naszych serc Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i historii; niech nauczy nas zachowywać pokorę, bo spojrzenie Boga spoczywa na pokornych; niech pomaga nam coraz lepiej rozumieć wartość modlitwy, wewnętrznego milczenia, słuchania słowa Bożego; niech nas przynagla do szczerego wewnętrznego poszukiwania woli Bożej, także wówczas gdy krzyżuje ona nasze plany; niech nas zachęca, byśmy oczekując Chrystusa, umieli oddawać nasz czas i siły potrzebującym.

Matko Boża, Panno oczekująca, spraw, aby Bóg-który-przychodzi zastał nas gotowych na przyjęcie bogactwa Jego miłosierdzia.

Proszę was teraz o modlitwę za naszych braci katolików w Sri Lance, gdzie sanktuarium Matki Bożej w Madhu zostało brutalnie zbombardowane, co spowodowało śmierć wielu osób cywilnych, szukających tam schronienia. Duchowo łączę się z biskupami, kapłanami i wiernymi, którzy opłakują zabitych, niosą pomoc wiernym i ubolewają nad tym, że sanktuarium, nawiedzane nie tylko przez katolików, zostało sprofanowane i stało się miejscem śmierci.

Najświętszej Maryi Pannie zawierzam cały naród Sri Lanki i proszę Boga, aby obdarzył walczące ze sobą strony łaską odwagi, co pozwoli im wejść zdecydowanie na drogę pokoju, której z pewnością nie można znaleźć z bronią w ręku!

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 28 listopada 1999
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.