Psalm 135 - chwała Boga, który czyni cuda (1)

Psalm 135 - chwała Boga, który czyni cuda (1)
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Audiencja generalna, 28.09.2005 r.

1. Mamy przed sobą pierwszą część Psalmu 135 [134], hymn o charakterze liturgicznym, zawierający liczne aluzje, reminiscencje i odniesienia do innych tekstów biblijnych. Teksty liturgiczne często bowiem są zaczerpnięte z wielkiego dziedzictwa Biblii, obfitującego w tematy i modlitwy podtrzymujące na duchu wiernych, którzy są w drodze.

Przyjrzyjmy się modlitewnemu wątkowi pierwszej części (por. Ps 135 [134], 1-12), którą rozpoczyna obszerna i gorąca zachęta, by chwalić Pana (por. ww. 1-3). Wezwanie jest skierowane do «Pańskich sług, którzy stoją w domu Pana, na dziedzińcach domu Boga naszego» (por. ww. 1-2).

Znajdujemy się więc w ożywionej atmosferze kultu, który jest sprawowany w świątyni, miejscu specjalnie przeznaczonym na modlitwę wspólnoty. Doświadcza się tam w sposób szczególny obecności «Boga naszego», Boga «dobrego» i «łaskawego», Boga wybrania i przymierza (por. ww. 3-4).

DEON.PL POLECA

Po wezwaniu do oddawania chwały pojedynczy głos wypowiada wyznanie wiary, rozpoczynające się od formuły «Wiem» (w. 5). To Credo stanowić będzie treść hymnu, który jest proklamacją wielkości Pana (tamże), objawiającej się w Jego wspaniałych dziełach.

2. Wszechmoc Boża objawia się nieustannie na całym świecie, «na niebie i na ziemi, na morzu i na wszystkich głębinach». To On sprowadza chmury, błyskawice, deszcz i wiatr, które, jak sobie wyobrażano, miały być w «komorach» lub zbiornikach (por. ww. 6-7).

Lecz w tym wyznaniu wiary wysławiany jest przede wszystkim inny aspekt Bożego działania. Jest nim cudowne działanie w dziejach, poprzez które Stwórca ukazuje oblicze Odkupiciela swego ludu oraz Władcy świata. Przed oczyma pogrążonego w modlitwie Izraela przesuwają się wielkie wydarzenia z czasów Wyjścia.

Najpierw zwięźle i rzeczowo wspomniane są «plagi» egipskie, klęski zesłane przez Pana, by zmusić ciemięzcę do ustąpienia (por. ww. 8-9). Następnie wymienia się zwycięstwa, odniesione przez Izraela po długiej wędrówce przez pustynię. Przypisywane są one pełnemu mocy działaniu Boga, który «poraził wiele narodów i zgładził potężnych królów» (w. 10). I na koniec zostaje osiągnięty cel, jakim jest tak bardzo upragniona i oczekiwana ziemia obiecana: «A ziemię ich dał w posiadanie, w posiadanie Izraela, swego narodu» (w. 12).

Miłość Boża wyraża się w sposób konkretny i niemal namacalny w dziejach, na które składają się wszystkie wydarzenia, przykre i chwalebne.

Liturgia ma za zadanie wciąż uobecniać Boże dary i objawiać ich moc, przede wszystkim podczas wielkiej celebracji paschalnej, która jest fundamentem wszystkich innych uroczystości i najdoskonalszym znakiem wolności i zbawienia.

3. Ducha Psalmu i zawartego w nim uwielbienia Boga odnajdujemy, odczytując słowa długiej modlitwy kończącej List do Koryntian św. Klemensa Rzymskiego. Mówi on, że podobnie jak w Psalmie 135 [134] zostaje ukazane oblicze Boga odkupiciela, tak i Jego opieka, którą okazał pradawnym ojcom, ofiarowana jest nam teraz w Chrystusie: «O Panie, niech Twoje oblicze jaśnieje nad nami, dla dobra w pokoju, byś chronił nas Twoją potężną ręką i uwolnił nas od wszelkiego grzechu Twoim wysokim ramieniem oraz wybawił nas od tych, którzy niesprawiedliwie mają nas w nienawiści. Nas i wszystkich mieszkańców ziemi obdarz zgodą i pokojem, jak uczyniłeś, kiedy ojcowie nasi błagali Cię święcie w wierze i prawdzie. (...) Tylko Ty możesz dać nam te dobra i inne jeszcze większe, dlatego składamy Ci dzięki przez wielkiego Kapłana i Opiekuna naszych dusz, Jezusa Chrystusa, za którego teraz Tobie niech będzie chwała i uwielbienie z pokolenia na pokolenie i na wieki wieków» (60, 3-4; 61, 3: Collana di Testi Patristici, V, Rzym 1984, ss. 90-91).

Tę modlitwę Papieża z pierwszego wieku możemy odmawiać również i my, w naszych czasach, jako naszą modlitwę: «O Panie, niech Twoje oblicze jaśnieje dzisiaj nad nami, dla dobra pokoju. Obdarz w tych czasach zgodą i pokojem nas i wszystkich mieszkańców ziemi, przez Jezusa Chrystusa, który króluje z pokolenia na pokolenie i na wieki wieków. Amen».

Streszczenie katechezy w języku polskim, odczytane podczas audiencji generalnej:

Psalm, który dzisiaj rozważamy, należy do liturgicznych hymnów na cześć Boga, który dokonuje wielkich rzeczy. Jego wszechmoc objawia się nieustannie «na niebie i na ziemi, na morzu i na wszystkich głębinach». Jednak Psalmista kładzie nacisk na wielkie dzieła, jakich Bóg dokonuje w ludzkiej historii. Odwołuje się do dziejów Izraela i wyraża przekonanie, że to Bóg wyprowadził naród z niewoli egipskiej, wspierał go w drodze przez pustynię i wprowadził do Ziemi Obiecanej. Jest to tylko jeden z przykładów zbawczych interwencji Boga. Autor Psalmu wzywa do okazywania wdzięczności, do uwielbienia i do oddawania chwały Panu.

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Psalm 135 - chwała Boga, który czyni cuda (1)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.