Tajemnica miłosiernej miłości Boga

Tajemnica miłosiernej miłości Boga
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy Bracia i Siostry!

W dzisiejszej Ewangelii Jan mówi, że zmartwychwstały Jezus objawił się uczniom, zamkniętym w Wieczerniku, wieczorem «pierwszego dnia tygodnia» (J 20, 19) i że ukazał się ponownie w tym samym miejscu «po ośmiu dniach» (J 20, 26). A zatem od samego początku rytm życia wspólnoty chrześcijańskiej wyznaczały cotygodniowe spotkania ze zmartwychwstałym Panem. To właśnie podkreśla Konstytucja Soboru Watykańskiego II o liturgii: «Zgodnie z apostolską tradycją, która rozpoczęła się w dniu zmartwychwstania Chrystusa, Kościół celebruje misterium paschalne każdego ósmego dnia, który słusznie nazywany jest dniem Pańskim albo niedzielą» (Sacrosanctum Concilium, 106).

Ewangelista przypomina również, że w obu objawieniach — w dzień zmartwychwstania i osiem dni później — Pan Jezus pokazał uczniom ślady po ukrzyżowaniu, które były dobrze widoczne i namacalne również w Jego chwalebnym ciele (por. J 20, 20. 27). Te święte rany, na dłoniach, stopach i przebitym boku, są niewyczerpanym źródłem wiary, nadziei i miłości, z którego każdy może czerpać, a w sposób szczególny dusze, które najbardziej są spragnione Bożego miłosierdzia. Mając to na uwadze i doceniając duchowe doświadczenie prostej zakonnicy, św. Faustyny Kowalskiej, Sługa Boży Jan Paweł II postanowił, że niedziela po Wielkanocy będzie w sposób szczególny poświęcona Bożemu Miłosierdziu; Opatrzność zrządziła, że umarł on dokładnie w wigilię tego dnia, powierzając się Bożemu miłosierdziu. Tajemnica miłosiernej miłości Boga zajmowała poczesne miejsce w pontyfikacie mojego czcigodnego Poprzednika. Przypomnijmy w szczególności Encyklikę Dives in misericordia z 1980 r. i konsekrację nowego sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie w 2002 r. Słowa, które wówczas wypowiedział, były swoistą syntezą jego nauczania i podkreślały, że kult Miłosierdzia Bożego nie jest drugorzędną formą pobożności, lecz tym, co integruje wiarę i modlitwę chrześcijanina.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, do której zwracamy się teraz w modlitwie Regina caeli, wyjedna, aby wszyscy chrześcijanie w pełni przeżywali niedzielę jako «paschę tygodnia», pozwalającą zasmakować piękna spotkania ze zmartwychwstałym Panem i zaczerpnąć ze źródła Jego miłosiernej miłości, by stać się apostołami Jego pokoju.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI

Po odmówieniu modlitwy «Regina caeli» Ojciec Święty powiedział:

Serdeczne słowa kieruję teraz do naszych braci z Kościołów wschodnich, którzy obchodzą dziś Wielkanoc. Niech Pan zmartwychwstały obdarzy wszystkich swoją światłością i pokojem. Christos anesti! Christos vaskries! W radosnej atmosferze tego dnia nie mogę zapomnieć o tak wielu mieszkańcach Serbii, Rumunii i Bułgarii, którzy cierpią na skutek powodzi, do jakiej doszło w minionych dniach. Jestem im bliski w modlitwie i żywię głęboką nadzieję, że dzięki współpracy wszystkich będą mogli szybko przezwyciężyć te trudne momenty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tajemnica miłosiernej miłości Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.