Kościół jest domem wszystkich narodów

Kościół jest domem wszystkich narodów
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy bracia i siostry!

Liturgia dzisiejszej niedzieli zwraca się do nas, chrześcijan, a jednocześnie do każdego mężczyzny i każdej kobiety, z podwójnym pytaniem, które Jezus zadał kiedyś uczniom. Najpierw zapytał: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?» (Mt 16, 13). Oni odpowiedzieli, że jedni za wskrzeszonego Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, Jeremiasza lub jednego z proroków.

Wtedy Pan zwrócił się bezpośrednio do Dwunastu: «A wy za kogo Mnie uważacie?» W imieniu wszystkich stanowczo i z zapałem przemówił Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Od tamtej chwili Kościół wciąż powtarza to uroczyste wyznanie wiary. Dziś my także chcemy wyznać z głębokim przekonaniem: Tak, Jezu, Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego! Czynimy to świadomi, że Chrystus jest prawdziwym «skarbem», dla którego warto poświęcić wszystko; On jest przyjacielem, który nigdy nas nie opuszcza, bo zna najgłębsze pragnienia naszego serca. Jezus jest «Synem Boga żywego», obiecanym Mesjaszem, który przyszedł na ziemię, aby ofiarować ludzkości zbawienie i zaspokoić pragnienie życia i miłości, będące pragnieniem każdej ludzkiej istoty. Jak wiele korzyści przyniosłoby ludzkości przyjęcie tego przesłania, które daje radość i pokój!

«Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego». Na to natchnione wyznanie wiary Piotra Jezus odpowiada: «Ty jesteś Piotr [Opoka], i na tej Opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego» (Mt 16, 18-19). Po raz pierwszy Jezus mówi o Kościele, którego misją jest urzeczywistnianie wielkiego planu Bożego, by w Chrystusie zjednoczyć całą ludzkość w jedną rodzinę. Misją Piotra i jego następców jest właśnie służenie owej jedności jedynego Kościoła Bożego, złożonego z Żydów i pogan ze wszystkich narodów; jego nieodzowna posługa ma sprawić, że Kościół nie będzie się utożsamiał z jednym narodem, jedną kulturą, ale będzie Kościołem wszystkich ludów, by uobecniać pokój Boga i odnawiającą moc Jego miłości pośród ludzi, między którymi panują niezliczone podziały i konflikty. Właśnie służenie wewnętrznej jedności, którą rodzi pokój Boży, jedności tych, którzy w Jezusie Chrystusie stali się braćmi i siostrami, jest szczególną misją papieża, Biskupa Rzymu i następcy Piotra.

DEON.PL POLECA

W obliczu ogromnej odpowiedzialności, która wiąże się z tym zadaniem, uświadamiam sobie coraz bardziej wagę i znaczenie posługi Kościołowi i światu, jaką Pan mi powierzył. Dlatego proszę was, bracia i siostry o wspieranie mnie modlitwą, abyśmy dochowując wierności Chrystusowi, mogli razem głosić Go i dawać świadectwo o Jego obecności w naszych czasach. Niech wyprosi nam tę łaskę Maryja, do której z ufnością zwracamy się jako do Matki Kościoła i Gwiazdy Ewangelizacji.

Apel o zaufanie i współpracę we wspólnocie międzynarodowej

W ostatnich tygodniach budzi żywy niepokój coraz bardziej napięta sytuacja międzynarodowa. Z goryczą musimy przyznać, że istnieje niebezpieczeństwo stopniowego pogarszania się klimatu zaufania i współpracy między narodami, który powinien cechować ich stosunki. Czy można zapomnieć w tych okolicznościach o trudzie, z jakim ludzkość kształtowała wspólną świadomość, że jest «rodziną narodów», którą Jan Paweł II wskazał jako ideał na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych? Świadomość, że łączy nas wspólny los, z gruntu transcendentny (por. Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 2006 r., n. 6), należy pogłębiać, by uniknąć ryzyka nawrotu nacjonalistycznych konfliktów, które w innych okresach historii przyniosły tragiczne konsekwencje. Ostatnie wydarzenia osłabiły ufność wielu ludzi, że tego typu doświadczenia należą wyłącznie do przeszłości. Nie trzeba jednak ulegać pesymizmowi. Trzeba raczej usilnie zabiegać o to, aby nikt nie uległ pokusie stosowania starych metod dla przezwyciężenia nowych sytuacji. Należy odrzucić przemoc! Moralna siła prawa, uczciwe i przejrzyste negocjacje, mające na celu położenie kresu sporom — poczynając od kwestii dotyczących związku między integralnością terytorialną i samostanowieniem narodów — wierność danemu słowu, dążenie do wspólnego dobra: oto niektóre z głównych dróg, którymi w sposób wytrwały i twórczy trzeba iść, by budować owocne i szczere relacje i zapewnić współczesnym i przyszłym pokoleniom zgodę oraz postęp moralny i obywatelski! Wyrażajmy te myśli i pragnienia w modlitwie, aby wszyscy członkowie wspólnoty międzynarodowej, a zwłaszcza ci, na których spoczywa szczególna odpowiedzialność, podejmowali wielkoduszne działania, by znów przeważyły racje pokoju i sprawiedliwości. Niech Maryja, Królowa Pokoju, wstawia się za nami!

Po polsku:

Pozdrawiam Polaków. Dzisiejsza Ewangelia przypomina wyznanie Piotra: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego» (Mt 16, 16). Oto fundament naszej wiary: Jezus Chrystus, Boży Syn, stał się Człowiekiem, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Niech ta prawda kształtuje nasze życie, abyśmy mieli udział w Jego chwale. Niech Bóg wam błogosławi!

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół jest domem wszystkich narodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.