Potrzeba współdziałania inicjatyw medialnych

(fot. Grzegorz Gałązka / [email protected])

Media katolickie mają być jak sól i światło, karmić i oświecać świat, niosąc światło Jezusa Chrystusa i przyczyniając się do postępu całej ludzkości - stwierdził Ojciec Święty w przesłaniu z okazji 30-lecia Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV). Podkreślił też potrzebę współdziałania a nie konkurencji różnych katolickich inicjatyw medialnych.

 

Papież zaznaczył, że praca Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego jest służbą Ewangelii i Kościołowi. Dlatego w jego działalności trzeba zachowywać perspektywę ewangeliczną. Ojciec Święty przypomniał słowa wypowiedziane przed pięciu laty przez Benedykta XVI, który przemawiając do pracowników Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego zaznaczył, że udostępniając materiały największym światowym agencjom telewizyjnym czy stacjom przyczyniają się oni do "właściwego i szybkiego przekazu informacji o życiu i nauczaniu Kościoła w dzisiejszym świecie, pełniąc posługę na rzecz godności osoby ludzkiej, sprawiedliwości, dialogu i pokoju". - Nie zapominajcie, że wasza praca jest posługą kościelną w obrębie misji ewangelizacyjnej Kościoła - stwierdził Papież Franciszek.

 

Ojciec Święty zaznaczył, że z tego właśnie względu CTV prezentując wydarzenia musi to czynić nie perspektywie "światowej", lecz kościelnej. Przypomniał kluczowe znaczenie środków przekazu w świecie współczesnym. Zauważył, że o ile niełatwo przedstawia się wydarzenia z historii współczesnej, to jeszcze trudniej opowiadać o wydarzeniach związanych z Kościołem, będącym "znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem", który jest Ciałem Chrystusa, Ludem Bożym, świątynią Ducha Świętego. Wymaga to szczególnej odpowiedzialności, wybitnej zdolności interpretowania rzeczywistości w kluczu duchowym.

 

Franciszek podziękował dyrektorowi Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego, ks. prał. Dario Viganò oraz jego pracownikom za utrzymywanie więzi z różnorodnymi instytucjami na całym świecie, budowanie mostów, przezwyciężanie podziałów i barier, niesienie światła Ewangelii. Podkreślił potrzebę współdziałania a nie konkurencji poszczególnych katolickich inicjatyw medialnych.

 

Papież zaznaczył, że CTV nie tylko pełni funkcję dokumentacyjną, ale przyczynia się do przybliżania Kościoła światu, niwelując dystans, pozwalając, by słowa papieża docierały do milionów katolików, nawet tam, gdzie często wyznawanie wiary jest decyzją wymagającą męstwa. Dzięki obrazom CTV podąża wraz z papieżem, aby nieść Chrystusa do samotnego, współczesnego człowieka. Ojciec Święty wskazał na szczególne znaczenie prowadzenia do Chrystusa, który sam jeden może przekształcić ludzkie serca i historię. Zachęcił pracowników Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego do wyrazistego świadectwa Ewangelii, prowadząc dialog ze światem, który pragnie być wysłuchany, zrozumiany, ale który chce też otrzymać orędzie prawdziwego życia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook