Prezydent Palestyny na audiencji u papieża

Radio Watykańskie

Papież nie tylko modli się stale o pokój w Ziemi Świętej i apeluje do polityków o rozwiązanie bliskowschodnich konfliktów, ale też sam prowadzi rozmowy z tamtejszymi przywódcami. Dziś przyjął na audiencji prezydenta Państwa Palestyńskiego Mahmuda Abbasa. Arabski polityk, znany też jako Abu Mazen, spotkał się następnie z odpowiedzialnym za relacje Stolicy Apostolskiej z państwami abp. Dominique’iem Mambertim.

 

"Podczas serdecznych rozmów - czytamy w watykańskim komunikacie - mówiono o sytuacji na Bliskim Wschodzie, a szczególnie o wznowieniu negocjacji między Izraelczykami i Palestyńczykami. Wyrażono pragnienie, by ten proces wydał oczekiwane owoce celem znalezienia sprawiedliwego i trwałego rozwiązania dla konfliktu". Położenie mu kresu, jak podkreślono, jest "coraz bardziej konieczne i pilne". Jego strony winny zatem podjąć odważne decyzje na rzecz pokoju, z poparciem społeczności międzynarodowej.

 

W komunikacie dano też wyraz poważnemu zaniepokojeniu sytuacją w Syrii, postulując jak najszybsze zastąpienie logiki przemocy dialogiem i pojednaniem. Natomiast gdy chodzi o dwustronne relacje między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim, stwierdzono z zadowoleniem postępy w pracach na Porozumieniem Globalnym. Dotyczyć ono będzie pewnych istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie.

 

Prezydent Palestyny na audiencji u papieża (Galeria zdjęć)

 

Wreszcie mówiono o sytuacji wspólnot chrześcijańskich na Terytoriach Palestyńskich i w ogóle na Bliskim Wschodzie. Podkreślono znaczący wkład, jaki wyznawcy Chrystusa wnoszą tam we wspólne dobro społeczeństwa.

 

Abu Mazen nie przybył do Watykanu po raz pierwszy. Pięciokrotnie był tu u Benedykta XVI, z którym spotkał się też podczas jego podróży do Ziemi Świętej. Po dzisiejszej audiencji prezydent Palestyny powiedział, że Papież Franciszek podarował mu długopis będący miniaturową reprodukcją kolumny z konfesji nad grobem św. Piotra. Abu Mazen wyraził nadzieję, że będzie mógł nim podpisać porozumienie pokojowe z Izraelem. Zaprosił też Papieża do odwiedzenia Ziemi Świętej.

 

Dodajmy, że Franciszek w przyszłym tygodniu, 23 października, przyjmie też w Watykanie premiera Izraela. Binjamin Netanjahu spotka się wtedy również z przebywającym w tym samym czasie w Rzymie amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

 

 

 

Więcej »

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook