Papież: pogłębić zrozumienie roli kobiety

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Ogłoszony przed 25 laty list apostolski bł. Jana Pawła II, Mulieris dignitatem powinien być punktem wyjścia w dziele pogłębienia rozumienia roli kobiety w Kościele i świecie oraz jej promocji - stwierdził Papież Franciszek.

 

Ojciec Święty przyjął na audiencji w Watykanie uczestników międzynarodowego kongresu zorganizowanego z tej okazji przez Papieską Radę do Spraw Świeckich. Biorą w nim udział przedstawiciele 25 krajów, m.in. teolodzy, dziennikarze, lekarze, historycy i wychowawcy. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Bóg zawierza człowieka kobiecie".

 

Odnosząc się do kwestii szczególnego zawierzenia człowieka kobiecie Ojciec Święty zaznaczył, że chodzi tutaj niewątpliwie o macierzyństwo. Niezależnie bowiem od zmian kulturowych i społecznych nadal kobieta, jest tą, która rodzi dzieci. Jest to nie tylko fakt biologiczny, ale oznacza również wiele konsekwencji zarówno dla samej kobiety, jej sposobu bycia jak i jej relacji, odniesienia do życia ludzkiego. "Powołując kobietę do macierzyństwa, Bóg powierzył jej w szczególny sposób istotę ludzką" - stwierdził Papież Franciszek.

 

Ojciec Święty wskazał na zagrożenia związane z redukowaniem macierzyństwa jedynie do roli społecznej, prowadzącego do usuwania kobiety na boczny tor, nie doceniania jej roli w budowaniu wspólnoty, zarówno obywatelskiej jak i kościelnej. Z drugiej strony przestrzegł przed takim rodzajem emancypacji, w którym kobieta zajmując przestrzenie wyrwane mężczyznom, porzuca swoją kobiecość. Papież podkreślił, że kobieta ma szczególną wrażliwość na "Boże sprawy", zwłaszcza pomagając zrozumieć miłosierdzie, czułość i miłość Boga względem nas.

 

"«Mulieris dignitatem» pojawia się w tym kontekście i proponuje głęboką refleksję, organiczną, z solidnym fundamentem antropologicznym oświeconym przez Objawienie. Z tego punktu musimy wyjść do owej pracy pogłębienia i promocji, której pragnienie wyrażałem już wiele razy. Także w Kościele trzeba postawić sobie pytanie: jaka powinna być obecność kobiety? Czy może być bardziej doceniona" - stwierdził papież. Jednocześnie dodał, że bardzo zależy mu na tej sprawie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tradibałwan 07:48:52 | 2013-10-13
Papież feminista! Co to się porobiło! Teraz już na pewno będzie koniec świata. I mój.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Cogito 05:45:14 | 2013-10-13
Miał tu pewne na myśli zastępy zakonnic obrabiajace kuchnie zakonne i biskupie, sprzątanie domów (biskupich), perfekcjonizm w utrzymaniu własnych domów (porządki kilka razy w tygodniu, pedantycznie ułożone kwiaty w wazonie "dla Pana Jezusa") tresowane siebie nawzajem "woli Bożej siostrzanej spełni" etc. Smutne, ale prawdziwe w bardzo wielu domach zakonnych. A potem sie dziwić, że nie ma radości, witalności, entuzjazmu i powołań - bo choć o tym się głośno nie mówi, to w Polsce sytuacja jest już bardzo zła dla wielu zakonów i zgromadzeń.

Jazmig, nie bądź ignorantem. Św. Pawłowi nie o to chodziło... Papież jest niezwykle praktyczny i życiowy. - Tak, dla nas to szok! To pokazuje jak interpretujemy Pismo i jak żyjemy - w jakimiś myślowym skansenie. I tak też, z dobrą wolą czytaj Papieża. Życie stanie się łatwiejsze.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~why 20:52:21 | 2013-10-12
Czemu nie zacytowaliście całej wypowiedzi Papieża?

Papież powiedział: "Cierpię, mówię prawdę, kiedy widzę w Kościele i w niektórych organizacjach kościelnych, że rola posługi, jaką wszyscy mamy i powinniśmy mieć, sprowadza się w przypadku kobiet do roli służących, gdy widzę, że kobiety robią rzeczy właściwe służącym, a nie posłudze i że nie rozumie się, co powinna czynić kobieta." 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 20:48:23 | 2013-10-12
O roli kobiety w Kościele napisał św. Paweł Apostoł. Czy papież kwestionuje poglądy apostołów w tej sprawie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 18:16:50 | 2013-10-12
To kobieta z racji opieki i wychowywania dzieci prowadzi je do Kościoła.To jest podstawowa rola- przewodnika ku wierze. Taka jest prawda , z patriarchatem ,czy bez niego. Widać to po ilości dzieci na mszy świętej.Idzie mama...jedzie rodzina-rola ojca- są dzieci.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook