Papież Franciszek przyjął prezydenta Chorwacji

Radio Watykańskie

W klimacie serdeczności i z przywołaniem długiej tradycji katolickiej Chorwacji przebiegała audiencja papieża Franciszka dla prezydenta tego kraju Ivo Josipovicia 10 października w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

 

Ogłoszony po niej przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej komunikat wspomina o zadowoleniu obu stron z dobrych obopólnych stosunków, umocnionych przez cztery zawarte wcześniej porozumienia, sprzyjające współpracy między państwem a Kościołem dla dobra wspólnego społeczeństwa chorwackiego.

 

W toku rozmowy Ojca Świętego z jego gościem wyrażono również zadowolenie ze wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej oraz poruszono sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Zwrócono także uwagę na wyzwania, jakie kraj ten musi podejmować w obecnym okresie kryzysu gospodarczego oraz w kontekście regionalnym ze szczególnym odniesieniem do sytuacji Chorwatów w Bośni i Hercegowinie. Na koniec omówiono niektóre zagadnienia sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza warunków, w jakich żyją wspólnoty chrześcijańskie na świecie.

 

Po spotkaniu z papieżem szef państwa chorwackiego rozmawiał też z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertonem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami abp Dominique Mamberti.

Strona internetowa prezydenta poinformowała ponadto, że w godzinach popołudniowych wygłosi on w Watykanie odczyt nt. "Moralność i polityka w Chorwacji okresu przejściowego".

 

56-letni obecnie Ivo Josipović, z wykształcenia muzyk i prawnik, sprawuje swój urząd od 18 lutego 2010. Dokładnie 3 lata temu - 9 października 2010 przyjął go na audiencji w Watykanie Benedykt XVI.

 

 

Więcej »

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook