"Nie ma religijnego uzasadnienia dla przemocy"

(fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO)

- Mówmy z mocą, wszyscy, nieustannie, że nie może być żadnego religijnego uzasadnienia dla przemocy - wezwał papież Franciszek około 400 przywódców religijnych oraz przedstawicieli świata polityki i kultury uczestniczących w spotkaniu "Religie dla pokoju". To doroczne zgromadzenie, organizowane prze Wspólnotę św. Idziego, odbywa się w tym roku w Rzymie.

 

- Nie! Nie możemy więcej godzić się na cierpienie całych narodów, będących zakładnikami wojny, nędzy, wykorzystywania. Nie możemy obojętnie i bezradnie przyglądać się dramatom dzieci, rodzin, starszych - ofiar przemocy. Nie możemy pozwolić, by terroryzm uwięził serca nielicznych, którzy stosują przemoc, aby zadawać ból i śmierć wielu - wołał papież.

Przekonywał, że przywódcy różnych religii mogą tu wiele zrobić, modląc się o pokój i pracując na rzecz jego zaprowadzenia. - Przywódca religijny zawsze jest człowiekiem pokoju, bo przykazanie pokoju wpisane jest w głębię tradycji religijnych, które reprezentujemy. Ale co możemy zrobić? Wasze coroczne spotykanie się podpowiada drogę: odwaga dialogu, który daje nadzieję - wskazał Franciszek.

Jego zdaniem dialog jest właściwą drogą rozwiązywania konfliktów. W świecie jest mało pokoju, bo "brakuje dialogu". Wymaga on wyjścia z wąskiego horyzontu własnych interesów, aby otworzyć się na prawdziwą i szczerą rozmowę. Pokój wymaga "wytrwałego, cierpliwego, mocnego i inteligentnego dialogu, dla którego nic nie jest stracone".

- Dialog może zwyciężyć wojnę. Dialog sprawia, że żyją razem osoby z różnych pokoleń, które często się ignorują; sprawia, że żyją razem obywatele o różnym pochodzeniu etnicznym, o różnych przekonaniach. Dialog jest drogą pokoju. Bo dialog sprzyja porozumieniu, harmonii, zgodzie, pokojowi. Dlatego konieczne jest, by wzrastał, by się rozszerzał między ludźmi wszelkiej pozycji społecznej i przekonań jako sieć pokoju, która chroni świat i ludzi najsłabszych - zaznaczył papież. Dodał, że istotną rolę mają tu odegrania przywódcy religijni, którzy powinni być "prawdziwymi mediatorami", oddającymi się temu zadaniu wielkodusznie i z największym poświęceniem.

Ojciec Święty wezwał też do modlitwy o pokój na świecie, w Syrii, na Bliskim Wschodzie i w tylu innych krajach, aby nadzieja ogarnęła także tych wszystkich, którzy cierpią z powodu wojen, a zwłaszcza młodzież, która niepokoi się o swą przyszłość.

Rzymskie spotkanie z cyklu "Ludzie i religie" odbywa się od 29 września do 1 października pod hasłem "Odwaga nadziei". Mowa będzie na nim m.in. o terroryzmie motywowanym religijnie, o dialogu chrześcijańsko-islamskim, o dramacie uchodźców i wyzwaniach migracji. Jeden z paneli dyskusyjnych odbędzie się w więzieniu Rebibbia.

W otwarciu spotkania wzięli udział premier Włoch Enrico Letta i papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini, który wezwał do potraktowania tytułowej nadziei jako synonimu rewolucji i wszczynania "duchowej rewolty". - Nasze czasy znowu potrzebują pozytywnego przesłania, kontrastującego z pesymizmem i nieufnością, szerzącymi się wśród ludzi i w instytucjach. Ludzkość zdaje się wkraczać w nowy porządek rzeczy, na co jasno wskazują takie znaki, jak przebudzenie religijne - zauważył kardynał.

 

 

 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook