Prawosławny patriarcha Antiochii u papieża

(fot. Υπουργείο Εξωτερικών / Wikimedia Commons)

Papież Franciszek przyjął dziś w Watykanie prawosławnego patriarchę antiocheńskiego Jana X, sprawującego swój urząd od grudnia ub.r. Audiencja miała charakter prywatny, a na jej zakończenie obaj hierarchowie wymienili dary. Było to ich pierwsze spotkanie od czasu, gdy zostali wybrani. Patriarcha jest bratem metropolity Aleppo - Pawła (Bulosa), jednego z dwóch hierarchów chrześcijańskich z tego miasta, uprowadzonych przez ekstremistów islamskich w kwietniu br.

 

Informując o audiencji, watykańska agencja internetowa VaticanInsider przypomniała, że losy obu porwanych metropolitów - drugim jest syryjski metropolita Aleppo Grzegorz (Gregorios, w świecie Juhanna Ibrahim) - nadal są nieznane. Uprowadzono ich 22 kwietnia na terenach w pobliżu granicy z Turcją, kontrolowanych przez fundamentalistów walczących z reżymem Asada. Obaj hierarchowie brali udział w rozmowach w sprawie zwolnienia dwóch innych porwanych wcześniej księży i właśnie gdy wracali z tych spotkań z porywaczami, sami zostali uprowadzeni. Od tamtego czasu nie ma o nich żadnych wiadomości, nie wiadomo nawet, czy w ogóle jeszcze żyją.

 

Były katolicki wikariusz apostolski w Aleppo bp Giuseppe Nazzaro OFM wyraził kilka miesięcy temu obawę, że obaj metropolici zostali już zamordowani. Niepokój ten podziela zresztą cała wspólnota chrześcijańska w tym kraju.

Tymczasem w ostatnich tygodniach pojawiły się głosy sugerujące, że nie doszło do tragedii i obaj porwani żyją. Podstawą tych przypuszczeń jest wiadomość podana przez informacyjną stronę internetową, dotyczącą Bliskiego Wschodu - Al-Monitor, która kilka tygodni wcześniej przedstawiła szczegółowo rekonstrukcję porwania. Tym razem, powołując się na jakieś źródło oficjalne z Bejrutu, portal podał, że tureckie służby wywiadowcze widziały obu hierarchów żywych i wiedzą, gdzie oni się znajdują. Według Al-Monitora, metropolici są przetrzymywani w okolicach miasteczka Azaz, położonego w pobliżu granicy tureckiej i pozostającego dotychczas w rękach rebeliantów pochodzenia czeczeńskiego, którzy ich uprowadzili.

 

Wiadomość ta jest o tyle istotna, że chodzi o obszar, kontrolowany przez siły antyrządowe i prawdopodobnie bardzo dobrze znany wywiadowi tureckiemu. Na stronie internetowej podano, że informatorzy tureccy widzieli obu hierarchów kilka dni temu, gdy przechadzali się oni poza miejscem, w którym się znajdują, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Jednocześnie zaznaczyli, że właśnie Azaz był ostatnio widownią ciężkich walk wewnętrznych między grupami rebeliantów i narastających napięć, jak zresztą w całej Północnej Syrii. Może to skomplikować rozmowy w sprawie uwolnienia obu hierarchów, w które zaangażowany jest prawdopodobnie rząd w Ankarze.

 

54-letni Paweł (Bulos Jazigi) jest od 2 października 2000 metropolitą Aleppo - jednej z najważniejszych jednostek terytorialnych prawosławnego Patriarchatu Antiocheńskiego. Drugi uprowadzony hierarcha - niespełna 65-letni Grzegorz (Gregorios) jest od 4 marca 1979 arcybiskupem-metropolitą Aleppo w ramach Syryjskiego Patriarchatu Antiochii i całego Wschodu. Kościół ten należy do tzw. niechalcedońskiej gałęzi wschodniego chrześcijaństwa (razem z Kościołami ormiańskim, koptyjskim i etiopskim).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook