Papież zawierzył sardyńczyków Matce Bozej

(fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)

Podczas pobytu w sanktuarium Matki Bożej z Bonaria w Cagliari przed Mszą św. papież Franciszek zawierzył mieszkańców miasta i Sardynii opiece ich Patronki. Następnie przy śpiewie hymnu do Najświętszej Maryi Panny złożył kwiaty u stóp Jej łaskami słynącego posągu maryjnego i okadził go.

 

Oto polski tekst zawierzenia, wygłoszonego przez Ojca Świętego:

 

Najświętsza Dziewico i Nasza Pani z Bonaria,
Tobie, z wielką ufnością, poświęcam każde z Twoich dzieci.
Znasz nas a my wiemy, że bardzo nas kochasz.
Dzisiaj, po uwielbieniu Twego Syna Jezusa Chrystusa,
Naszego starszego brata i naszego Boga,
Proszę Cię, skieruj swój wzrok na wszystkich i na każdego.
Proszę Cię za każdą rodzinę tego miasta i tego regionu.
Przywołuję Cię do dzieci i do młodzieży,
Do starców i chorych,
Do samotnych
I do więźniów,
Do głodnych
I do bezrobotnych,
Do tych, którzy stracili nadzieję
I do tych, którym brak wiary.
Błagam Cię także za rządzących i wychowawców.
Matko nasza, strzeż nas wszystkich z czułością
I daj nam swą siłę i wiele pociechy.
Wszyscy jesteśmy Twymi dziećmi: udajemy się pod Twoją opiekę.
Nie zostawiaj nas samych w chwili bólu i doświadczenia.
Powierzamy się w Twoje macierzyńskie serce
I poświęcamy Ci wszystko to, czym jesteśmy i co posiadamy.
I przede wszystkim, Matko Najsłodsza, pokaż nam Jezusa
I naucz nas czynić zawsze i tylko to, co On nam powie. Amen.

 

Obecny papież jest mocno związany z Matką Bożą z Bonaria w Cagliari, gdyż Jej kult jest znany i rozpowszechniony w Argentynie, a zwłaszcza w Buenos Aires. Podczas spotkania z pielgrzymami sardyńskimi 15 maja br. na Placu św. Piotra w Watykanie wyraził pragnienie udania się na wyspę, aby odwiedzić to sanktuarium. Przypomniał przy tym, że stolica Argentyny i główne miasto Sardynii są od dawna złączone jako miasta partnerskie.

 

To od hiszpańskiej wersji tytułu Pani z Cagliari pochodzi obecna nazwa Buenos Aires, czyli "dobre powietrze" i to samo znaczy sardyńskie imię Madonny. Początki tych więzi sięgają pierwszej połowy XVI wieku. 3 lutego 1536 do ujścia La Platy przybiło 17 statków hiszpańskich z ok. 1,6 tys. żołnierzy pod dowództwem kapitana Pedro de Mendoza; być może byli wśród nich także marynarze z Sardynii.

 

Wiadomo natomiast, że wraz z nimi przybyli ojcowie mercedariusze, czyli członkowie zakonu od wykupu niewolników, założonego w 1218 przez Piotra Nolasco. Od 1335 byli oni obecni na Sardynii, gdzie na jednym ze wzgórz znaleźli "dobre powietrze" (bonaria) i tak nazwali to miejsce. Postawili tam klasztor, w którym 25 marca 1370 pojawił się tajemniczy posąg Maryi. Przekazali go żeglarze statku katalońskiego, uratowani w sposób cudowny ze sztormu za wstawiennictwem Madonny.

 

Później wielcy żeglarze i odkrywcy europejscy zawieźli kult Pani z Bonaria na drugą półkulę dzięki działaniom mercedariuszy, którzy nierzadko też z nimi płynęli. Miasto Buenos Aires założył w 1536 wspomniany Pedro de Mendoza, a po raz drugi nastąpiło to za sprawą Juana de Garaya 9 maja 1580. Wspomnienie tego dnia jest dla mieszkańców stolicy wielkim świętem. Podczas obchodów 400. rocznicy tamtego wydarzenia, w 1980 władze stolicy Argentyny nawiązały stosunki partnerskie z Cagliari, a w głównym ołtarzu stołecznej katedry stanął nowy posąg Maryi z Bonaria, pobłogosławiony i poświęcony wcześniej przez arcybiskupa Cagliari.

 

Obecny papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires co roku 9 maja nawiedzał katedrę i modlił się przed figurą Madonny, dzisiaj natomiast mógł Ją odwiedzić osobiście w miejscu, w którym narodził się Jej kult.

 

Święto Pani z Bonaria wypada 24 kwietnia i właśnie w tym dniu w 1870 r. - w 500. rocznicę przybycia posągu na miejsce - Maryja została ukoronowana jako Królowa, co było wstępem do ogłoszenia Jej 13 września 1907 przez św. Piusa X Patronką wyspy. W tym samym czasie mercedariusze w stolicy Argentyny ustanowili wielką bazylikę pod wezwaniem Matki Bożej z Buenos Aires.

 

Warto jeszcze dodać, że Franciszek jest czwartym papieżem, który w naszych czasach odwiedził Sardynię. Jako pierwszy przybył tam 24 kwietnia 1970 Paweł VI, odprawiając Mszę św. również w sanktuarium Matki Bożej Bonaria. W dniach 18-20 października 1985 wizytę na Sardynii (jedyną w całym swym pontyfikacie) złożył Jan Paweł II (odwiedził wówczas miasta: Cagliari, Iglesias, Oristano, Nuoro i Sassari) a 7 września 2008 w Cagliari przebywał Benedykt XVI.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook