Prezydenci u papieża

Radio Watykańskie

Papież Franciszek przyjął dziś na osobnych audiencjach dwóch prezydentów: Węgier - János Ádera i Hondurasu - Porfirio Lobo. Obaj szefowie państw spotkali się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Dominique Mamberti.

 

W rozmowach z prezydentem Węgier podkreślono m.in. długą tradycję chrześcijańską tego kraju i zaangażowanie tamtejszego rządu na rzecz życia i rodziny. Mówiąc o sprawach międzynarodowych, zwrócono szczególną uwagę na sytuację w Syrii i problemy chrześcijan na Bliskim Wschodzie, wyrażając życzenie zdecydowanego podążania drogą dialogu i rokowań, aby szybko położyć kres tamtejszemu konfliktowi.

 

 

Więcej »

 

Z kolei z prezydentem Hondurasu rozmawiano o cennym wkładzie Kościoła w życie kraju, szczególnie w dziedzinie w edukacji i służby zdrowia, a także działalności charytatywnej. Podkreślono, że w obliczu ubóstwa i zorganizowanej przestępczości konieczna jest obrona życia i rodziny, a także wspieranie pojednania w kraju i dobra wspólnego.

 

Prezydent Lobo podarował papieżowi kopię figury Matki Bożej - Virgen de Suyapa, patronki Hondurasu, która stanie w Ogrodach Watykańskich. Jej autorem jest Jesús Zelaya, jeden z najważniejszych rzeźbiarzy honduraskich. Figura mierzy 105 cm i waży niespełna 200 kg. Została wykonana z brązu i stoi na postumencie z tego samego materiału.

 

Przedstawicielka Hondurasu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie, Carmelo Rizzo poinformowała, że jest to dar władz tego kraju dla Stolicy Apostolskiej. Został przekazany w tym celu, "aby Virgen de Suyapa była w sercu Kościoła katolickiego".

 

Virgen de Suyapa to niewielka, licząca zaledwie 6,5 cm cedrowa figurka Matki Bożej, czczona od XVIII w. w stołecznej Tegucigalpie. W 1925 r. Pius XI ogłosił ją patronką Hondurasu.

 

 

Więcej »

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~camilo1993 19:36:26 | 2013-09-21
A czy jest wiadomo kiedy Ojciec święty Franciszek przyjmie na audiencji Prezydenta Komorowskiego czy też Premiera Tuska ??

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~camilo1993 19:33:47 | 2013-09-21
Węgrzy zaprosili Papieża, ma ich odwiedzić w 2016r.

... a skąd to wiadomo.??

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pol 21:12:57 | 2013-09-20
Węgrzy zaprosili Papieża, ma ich odwiedzić w 2016r.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook