"Nie proście wiernych o pieniądze za sakramenty"

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek zaapelował do proboszczów, by nie prosili wiernych o pieniądze za sakramenty. "Jeśli ludzie widzą interes ekonomiczny, oddalają się od Kościoła" - te słowa papieża z jego poniedziałkowego spotkania z duchowieństwem Rzymu przytaczają media.

 

W trakcie trwającej ponad dwie godziny rozmowy za zamkniętymi drzwiami w bazylice świętego Jana na Lateranie, o której fragmentach informują we wtorek włoskie media, Franciszek mówił księżom z Wiecznego Miasta: "Często zdarza się, że ten, kto przychodzi prosić o sakrament, otrzymuje formularz, a nawet gorzej, proszony jest o pieniądze. Tak nie powinno być".

 

Papież podkreślił: "Ten, kto przychodzi do Kościoła, powinien czuć się jak w domu, a nie wykorzystywany".

 

Franciszek, niegdyś metropolita Buenos Aires podzielił się osobistymi wspomnieniami. Opowiedział, że jeden z księży w Argentynie wyznał mu, że nigdy nie bierze za nic pieniędzy, na przykład za msze odprawiane w czyjejś intencji. Proboszcz mówił mu: "Mam skrzynkę, a wierni zostawiają tyle, ile chcą. A ja mam teraz prawie dwa razy tyle, co wcześniej".

 

"Bo ludzie są hojni" - dodał papież komentując tę historię.

 

Więcej o spotkaniu papieża z księżmi można przeczytać tutaj: Na co papież zwrócił uwagę księżom

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (97)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mariya.kozio091 08:50:29 | 2016-10-21
Ja wiem jedno, za sakramenty płaci się często nie małe pieniądze... niby co łaska, ale ludzie dają tyle a tyle... A na "tej" mszy kościelny chodzi z "tacką" która trafia do księdza... chcesz mieć organistę na np. ślubie? W mojej parafii jak nie pójdziesz do niego osobiście to albo będzie pracował za darmo, albo nie zagra wogóle... 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 13:40:51 | 2013-09-24
Słyszałam kiedyś taką ciekawostkę...w kościele prawosławnym płaci się za spowiedź ,My mamy ją za darmo :) u protestatnów ludzie też dają na tacę czy to remont kościoła czy na inne rzeczy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wrednababa 12:04:59 | 2013-09-20
Drodzy księża, jak również zakonnicy, w tym także jezuici...
Nie róbcie z mszy i modlitwy zawodu. Nauczcie się jakiegoś pożytecznego i płatnego zajęcia - św. Paweł robił namioty, nawet więźniowie uczą się szydełkowania i robienia na drutach, więc tym bardziej mogliby także jezuici, zdrowe i silne chłopaki... I znikłyby wszystkie problemy Kościoła - których "korzeniem jest chciwość pieniądza". A kto nie chce pracować, niech też nie je. Co wy na to?

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Veritas 17:39:26 | 2013-09-19
Nie krytykujcie o. Piórkowskiego. On na deonie ma zawsze rację.
Janie przecież deon na to został utworzony aby dowalał normalnym duchownym, biskupom i tworzył medialny pontyfikat i Kościół. Robi to rękoma kilku jezuitów na deonie (wszyscy widzą i znają te nazwiska związane z szefem WAM i Deon). Na razie tylko Mądel  zostal za to napomniany a pozostali... są bardziej ostrożni

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Beata 11:52:10 | 2013-09-19
pap to deon? a może tvn czy gw?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AM 08:39:57 | 2013-09-19
Nie wierzę. O. Piórkowski  szef WAM i deonu napisał wreszcie prawdę o tym co deon najczęściej stosuje. DEON WŁAŚNIE TAK TWORZY MEDIALNY KOŚCIÓŁ I PONTYFIKAT. SENSACJE , "ŚCINKI" Z GAZET, W TYM TAKŻE z PAP, ( podobnie jak GW czy TVN) a potem wsłane dywagacje co to tam chcieli przez to powiedzieć, pouczać innych duchownych. TYM PRZECIEŻ ŻYJE DEON - a potem liczy na komentarze dokładające wybranym duchowmym szczególnie. No i cenzura dla wypowiedzi które się z tym procederem nie zgadzają.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~JAN 08:21:15 | 2013-09-19
POPIERAM ANETĘ. DO PUSZEK BĘDĄ DAWAĆ TYLKO BIEDNI, A WIĘC CI, CO SAMI POTRZEBUJĄ POMOCY. BOGATY POMOŻE WTEDY, GDY COŚ BĘDZIE Z TEGO MIAŁ NP. REKLAMĘ SWOJEJ OSOBY, FIRMY. PUSZKI TO FATALNY POMYSŁ. BO KOŚCIÓŁ WTEDY JUŻ NIKOMU NIE POMOŻE. BO SAM BĘDZIE POTRZEBOWAŁ POMOCY. 
A CO TO DYCH, CO TUTAJ WYPISUJĄ BREDNIE O NIBY CO ŁASKA, KTÓRE TO WYNOSI 1000 ZŁ. MAM 47 LAT. CO ROKU ZAMAWIAM MSZE ŚW. MIAŁEM 3 CHRZTY SWOICH DZIECI, POGRZEB W OSTATNIM CZASIE. I ZAWSZE PŁACIŁEM TYLE ILE JA CHCIAŁEM.
NIE PISZCZE BREDNI I KŁAMST. JAK NIE CHCECIE POMÓC SWOJEJ PARAFII, TO NIE POMAGAJCIE. ALE NIE KŁAMCIE!

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 23:12:09 | 2013-09-18

Dariusz Piorkowski SJ

Droga Pani Ewo,

za czasów Pana Jezusa kościołów i parafii jeszcze nie było. To, po pierwsze. Po drugie, te słowa Pana Jezusa, które Pani cytuje, potwierdzają jedynie to, co wcześniej napisałem: chodzi o bycie ubogim, o to, by nie żądać pieniędzy i nie być pazernym. Sam Pan Jezus również miał do dyspozycji pieniądze.

%%%%%%%%%%%%%

Hmmm Ewangelie nie wspominaja skąd Pan Jezis mial pieniądze, ale raczej napewno nie miał za nauczanie. Jan Chrzciciel o ile mi wiadomo za Chrzest też pieniędzy nie brał. Sadze, ze Apostolowie w jakiś sposób zarabiali ( moze sprzedawali złowione ryby?) ale napewno nie brali pieniędzy za nauczanie.

^^^^^^^^^^^^^^

Po trzecie, budynki parafialne i kościoły nie zostały zbudowane jedynie dla księży, ale dla całej wspólnoty, chyba że jest Pani za klerykalnym podejściem do Kościoła i widzi w nim tylko usługodawcę, to wówczas rzeczywiście nie ma o czym dalej dyskutować.

*****************

Owszem, ale nie musza byc tak bogato urządzone wewnatrz, dlategoz właśnie są stale zamkniete. W Krakowie naprawdę trudno znaleźc kosciół w którym w spokoju można by sie pomodlić. Zamkniete...aby nikt nic nie ukradł. Zamknięty Bóg w zlotej klatce.
No faktycznie Bazylika Jezuitów na Kopernika zawsze otwiera wnęke gdzie jest Adoracja. Koscioł jest zaś tez zamknięty.

...

...
Jezus pieniądze mógł dostawać od różnych darczyńców. Zresztą, wspomina o tym Ewangelia - bogatszych kobietach, które "usługiwały im ze swego mienia". Owszem, nie było to wprost za nauczanie (sakramentów wtedy nie udzielano:)), ale pośrednio tak. Bo dlaczego inaczej miałyby wspierać Jezusa?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 21:37:51 | 2013-09-18
A ja Wam coś powiem... Że gdyby w moim kościele ktoś zrobił taką puszkę na ofiary to tylko biedni wkładaliby do niej pieniądze. Bogaci może też, ale znacznie mniej, bo nikt by tego nie widział. Oni mogą być anonimowymi darczyńcami pod warunkiem, że ktoś wie, że to właśnie oni, najlepiej ksiądz, który potem będzie im się kłaniał w pas...

...
@Aneta
Z tym to różnie jest. Są mocno kasiaści ludzie, którzy dzielą się łatwo i chętnie tym, co posiadają. Kilkakrotnie to widziałam, widziałam tacę pełną setek, dwusetek, takich banknotów w takiej ilości na własne oczy nie widziałam nigdzie wcześniej :-) Ale - była to wspólnota charyzmatyczna zbierająca wówczas tacę na cele dobroczynne. Poza tym jest rzeczywiści regułą, że najłatwiej i najchętniej dzielą się ci, którzy mają bardzo, ale to bardzo niewiele. Może taka natura człowieka? Jednak czynnikiem decydującym wydaje mi się wiara i własny osobisty stosunek do posiadania. Jeśli ktoś sypie kasą bo ją ma, ale mówię o tacy w kościele, nie o miedalnym nagłośnieniu wielkich och wielkich darowizn - to robi to serca. Jeśli ktoś robi to z czegoś, czego prawie sam nie ma, też robi to z serca, tylko z większym ryzykiem,  że sam nie będzie mieć jutro. Najdziwniejsze, że z reguły kolejnego dnia znowu ma chleb :-)

Ale krótko: to trzeba robić z potrzeby serca, nie pod publiczkę, bo zachwycą się, że ach, no ach jak pięknie, jak dobrze, jak szczodrze. To łatwe akurat, bo taka pomoc to zawsze za mało :P I nie "bo pójdę do piekła". Nie. Z potrzeby serca, ze świadomości istnienia konkretnego bliźniego, któremu mogę i CHCĘ pomóc. Chociaż na moment, bo nie wiem, ile kasy będę mieć jutro.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~popieram papieża 21:16:18 | 2013-09-18
czyli mam rozumieć, że: chrzest, I komunia św. bierzmowanie, ślub - będzie za darmo, bez przysłowiowej "łaski", czyli nie mniej niż np. 1000 zł. Tak rozumiem słowa papieża Franciszka. Chyba wszyscy wiedzą co to jest SYMONIA!!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook