Na co papież zwrócił uwagę księżom

Radio Watykańskie

- Kościół potrzebuje duszpasterskiego nawrócenia i odważnej kreatywności - Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z duchowieństwem diecezji rzymskiej. Odbyło się ono w katedrze Wiecznego Miasta, czyli Bazylice św. Jana na Lateranie.

 

Tego typu spotkania praktykowali również Jan Paweł II i Benedykt XVI. Była to okazja do dialogu o problemach duszpasterskich i wyzwaniach, przed jakimi stoi współczesny Kościół. Przez niemal dwie godziny Franciszek odpowiadał na pytania swoich księży. Spotkanie miało charakter zamknięty.

 

Swą refleksję Franciszek skoncentrował na rozmyślaniu wokół tego, czym jest prawdziwy trud dla kapłana, biskupa, w tym także dla biskupa Rzymu. Nawiązał do rozmowy z jednym z księży, który żalił mu się mówiąc o "zmęczeniu serca".

 

Papież przywołał przykład biblijnych postaci, które także przeżywały trudne chwile. Mówił o Eliaszu i Mojżeszu, Jeremiaszu i Janie Chrzcicielu. Wskazał, że gdy ksiądz przeżywa "noc duszy", może zrobić tylko jedno: modlić się, aż nawet uśnie przed tabernakulom, ważne jednak, by przed nim trwał. Druga ważna rzecz to budowanie kapłańskiej wspólnoty.

 

- My, biskupi musimy być blisko księży. Musimy świadczyć miłosierdzie braciom, a przecież najbardziej bliscy są nam kapłani. Najbliżsi biskupa to księża. Czy podobnie działa to w drugą stronę, co? Biskup musi być przy swoich księżach. Biskup powinien mówić: moimi bliskimi są moi księża. Wspaniała jest ta wymiana, nieprawdaż? Myślę, że jest to najważniejszy moment bliskości między biskupem a jego księżmi: bez zbędnych słów, ponieważ nie ma słów oddających ten trud".

 

Po tej refleksji rozpoczęły się pytania. Franciszek zachęcił obecnych księży, by czuli się wolni w stawianych mu kwestiach. Nawiązując do pierwszego pytania Papież podkreślił, że w pracy duszpasterskiej nie można mylić "kreatywności z robieniem czegoś na nowo". Kreatywność polega na odważnym poszukiwaniu nowych dróg głoszenia Ewangelii. Jest więc ona czymś więcej niż tylko zmienianiem już istniejących rzeczy. "Kreatywność rodzi się na modlitwie i słuchaniu" - wskazał Papież nawiązując do swego doświadczenia, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Jeden z jego księży zastanawiał się wówczas, jak uczynić swój kościół bardziej przyjazny ludziom. "I pomyślał: przechodzi tędy wielu ludzi, może dobrze by było, gdyby kościół był otwarty cały dzień… Dobry pomysł! Warto, żeby do dyspozycji ludzi był na stałe spowiednik… I tak działał!" - mówił Ojciec Święty.

 

Z charakterystycznym dla siebie zacięciem duszpasterskim Franciszek mówił też o konieczności wychodzenia z Ewangelią na peryferie; apelował o "duszpasterskie nawrócenie". Z mocą przypomniał, że parafia musi być miejscem otwartym, przyjaznym ludziom, a nie tylko punktem gdzie domagamy się pieniędzy za sakramenty. "Pewien ksiądz, nie należący zresztą do mojej diecezji, mówił mi: «Ja nie każę za nic płacić, nawet za intencje mszalne - mówił dalej Papież. - Mam puszkę i ludzie w niej zostawiają, ile chcą. Mimo to prawie podwoiło się to, co otrzymywałem wcześniej!» Dzieje się tak, ponieważ ludzie są hojni, a Pan Bóg takim rzeczom błogosławi!"

 

Jeden z księży zapytał Papieża, jak siebie obecnie "definiuje", biorąc pod uwagę fakt, że gdy był arcybiskupem Buenos Aires mówił o sobie po prostu: ksiądz. "Ależ ja wciąż czuję się księdzem, naprawdę! - odpowiedział Franciszek. - Czuję się księdzem, kapłanem, biskupem… Bałbym się, gdybym uważał się za kogoś ważniejszego, bo diabeł jest przebiegły. Daje ci odczuć, że teraz, gdy masz władzę, możesz robić, co chcesz. Jeśli widzicie, że straciłem coś ze swego kapłaństwa, proszę powiedzcie mi o tym! I jeśli nie możecie mi tego powiedzieć prywatnie, powiedzcie publicznie: «Nawróć się!»"

 

Franciszek podkreślił też, że ksiądz ma być miłosierny i prowadzić do Boga niestrudzenie czekającego na człowieka. Nie może być w tym rygorystą, ani zbytnio pobłażać. Na zakończenie Papież wskazał, że w Kościele są skandale, ale jest o wiele więcej świętości. "Ośmielam się powiedzieć, że nigdy Kościół nie miał się tak dobrze, jak dzisiaj. Kościół nie upada: jestem pewien, jestem pewien!" - dodał Ojciec Święty.

 

Wśród wyzwań stojących przed współczesnym Kościołem Papież wskazał księżom większą troskę o ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. Przypomniał też, że 21 września przypada 60. rocznica odkrycia przez niego kapłańskiego powołania.

 

Uczestnicy spotkania z Papieżem podkreślali jego bardzo bezpośredni sposób mówienia, w tym jego zachętę, by nie ulegać duszpasterskiemu zmęczeniu wobec wyzwań, niepowodzeń i zgorszeń, których nie brakuje współczesnemu Kościołowi.

 

Papież wskazał nam, że bycie kapłanem oznacza codzienny trud i konieczność zakasania rękawów do pracy. Piękne było to, że dzielił się z nami także swym własnym doświadczeniem pracy duszpasterskiej - mówi ks. Dario. - Słowa Papieża były jak zwykle ważne i wymagające, zachęcał nas do pełnej odwagi kreatywności. Kreatywności, która może charakteryzować tylko tych, którzy naprawdę wiedzą, komu zaufali i którzy dają się prowadzić Duchowi Świętemu. Wezwał nas do niesienia Ewangelii wszędzie tam, gdzie jej brakuje - podkreśla uczestniczący w spotkaniu z Papieżem ks. Dario. - Z mocą przypomniał, że parafie muszą być miejscem otwartym, przyjaznym ludziom. Nie mogą stać się tylko duszpasterską komorą celną gdzie przychodzi się po jakieś usługi. Muszą być miejscem przyjęcia, spotkania. Zachęcał nas kapłanów, byśmy wciąż na nowo powracali do swej pierwszej miłości - Chrystusa. Zaznaczył potrzebę zacieśniania kapłańskiej wspólnoty. Wiele też mówił o wysiłku, zmęczeniu, które towarzyszy działalności apostolskiej, z nadzieją, że ten trud przyniesie swoje owoce".

 

 

Więcej »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Tomasz 15:32:23 | 2013-09-17
Do samamama. Nie nalezy wkladac w usta Papieza slow, ktorych nie powiedzial. Troska o drugiego (szczegolnie zagubionego albo niepoukladanego moralnie) to nie mowienie 'masz racje' ale raczej, 'jestem blisko, chociez nie akceptuje twego zlego postepowania'. Poza tym nalezy odroznic prawo ustanowione wprost przez Boga (nie zabijaj, nie cudzoloz, nie kradnij), od stanowionego przez Kosciol (np. celibat kaplanow). Kosciol nie moze zmienic Dekalogu, ale prawo przez siebie ustanowione, tak.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:28:47 | 2013-09-17
"Ośmielam się powiedzieć, że nigdy Kościół nie miał się tak dobrze, jak dzisiaj. Kościół nie upada: jestem pewien, jestem pewien!" - dodał Ojciec Święty.

To jest coś co najbardziej zaskakuje niektórych ludzi: od początku w Kościele jest wiele grzechów i nigdy nie był on wolny od ataków złego ducha i ludzkiej słabości. Nigdy nie było raju w Kościele...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cogito 14:19:06 | 2013-09-17
5/9 Forumowiczow mądrzejszych od Papieża.
Przecież to było spotkanie " braterskie" a nie ogłoszenie motu proprio... No tak, ale papieżowi nie wypada dzielić się bratersko... Nawet jest mówi drukowanymi literami, ze ten sposób myślenia trzeba zmienić.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~benia 11:23:19 | 2013-09-17
żle rozumieće posłanictwo Papieża .Nauczcie się słuchac o co mu ch odzi ,większa troska to znaczy dawać im świadestwo gdzie robiom blad

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~samamama 08:17:47 | 2013-09-17
"większą troskę o ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych. ""- odbieram to jako zapowiedz złagodzenia stanowiska w sprawie rozwodów i kolejnych związków po rozwodzie.
Jest to juz kolejna wypowiedx papieża na ten temat, poprzednia była w samolocie, gdzie mówił o "drugiej szansie' jaką maja rozwiedzeni-prawosławni.
W kazdym razei to oznacza, ze nie warto byc samotnym gdy np. ma łżonek odszedł i z yje w zwiazku niesakraemntalnym, a zona z dziecmi samotnie.
Ten w zwiazku niesakramentalnym ma być otoczony "wieksza troską", a co z samotnym małżonkiem wychowującym dzieci? Toz on tym bardziej powinien sobie kogos znalexć, by nie musiał z obawa patrzec w przyszłosć.
Papiez wprost zachęca do tego

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ola 23:47:58 | 2013-09-16
"Czyli ci, co żyją  po rozwodzie z nowymi partnerami, będą otaczani większą troską niż samotni?
Czy to nie zachęta do wchodzenia w nowe związki, zamiast trwać w wierności ?"
Trzeba czytać ze zrozumieniem :) Kościół ma otaczać takich ludzi większą troską, ale też nie ma być zbyt pobłażliwy dla takich ludzi. Sama jestem tego typu osobą...

...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lala 21:32:23 | 2013-09-16


"Czyli ci, co żyją  po rozwodzie z nowymi partnerami, będą otaczani większą troską niż samotni?
Czy to nie zachęta do wchodzenia w nowe związki, zamiast trwać w wierności ?"

To zabrzmiało jak postawa drugiego z braci, z przypowieści o synu marnotrwanym. Jeśli starasz się żyć zgodnie z nauką Kościoła, to pięknie. Jednak nie żałuj łaski innym, być może nie tak silnym w wierze jak Ty, aby i Tobie nie pożałowano.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mam 21:21:00 | 2013-09-16
Jasne że Franciszek ma rację-----tam gdzie jest zło, jest i świetośc   to pewne!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mkdwzex 21:12:16 | 2013-09-16
"Ośmielam się powiedzieć, że nigdy Kościół nie miał się tak dobrze, jak dzisiaj. Kościół nie upada: jestem pewien, jestem pewien!"
I mamy dowód, że nie wszystko co mówi papież jest nieomylne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kasia 19:50:33 | 2013-09-16
Papież ma więcej wiedzy na ten temat, możesz być pewny, że wie co mówi.

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook