Franciszek: wiara otwiera nasze serca na bliźniego i pobudza do jedności

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Prawdziwa wiara otwiera nasze serca na bliźniego i pobudza nas do konkretnej jedności z naszymi braćmi, zwłaszcza potrzebującymi - powiedział Franciszek przed modlitwą Anioł Pański 11 sierpnia w Watykanie.

 
W swoich rozważaniach nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 12,32-48) i podkreślił, że życie na ziemi powinno cechować się gotowością na przyjście Pana Boga i jest drogą do wieczności.
 
 

Na wstępie papież zauważył, że życie wiary jest ciągłą podróżą, zmierzającą ku coraz to nowym etapom, które sam Pan wskazuje dzień po dniu.

 

"Jesteśmy zaproszeni do przeżywania wiary autentycznej i dojrzałej, zdolnej do oświecenia wielu «nocy» życia. Pochodnia wiary wymaga nieustannego podsycania przez osobiste spotkanie z Jezusem na modlitwie i słuchaniu Jego Słowa. Lampę tę powierzono nam dla dobra wszystkich: nikt zatem nie może intymistycznie wycofać się w pewność swego własnego zbawienia, nie interesując się innymi. Prawdziwa wiara otwiera nasze serca na bliźniego i pobudza nas do konkretnej jedności z naszymi braćmi, zwłaszcza potrzebującymi" - stwierdził Ojciec Święty.

 

Komentując słowa Pana Jezusa zachęcające do gotowości na ostatnie i ostateczne spotkanie z Panem, zaznaczył, że jesteśmy wezwani, aby wszystkie talenty przyniosły owoce. "W tej perspektywie każda chwila staje się cenna, dlatego trzeba żyć i działać na tej ziemi, mając w sercu tęsknotę za niebem" - powiedział mówca. Dodał, że nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, na czym będzie polegało szczęście w niebie, ale Pan Jezus pozwala nam to wyczuć, zapowiadając, że to sam Bóg będzie nam usługiwał.

 

"Niech myśl o ostatecznym spotkaniu z Ojcem, bogatym w miłosierdzie, napełnia nas nadzieją i pobudza do ciągłego starania o nasze uświęcenie oraz do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego" - powiedział Ojciec Święty na zakończenie swych rozważań.

 

Następnie papież Franciszek zaapelował o przestrzeganie konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny, zwłaszcza ludności cywilnej, a także szpitali i szkół. Wojna i terroryzm, mówił, są zawsze "wielką stratą" dla ludzkości.

 

Zwracając się do tysięcy wiernych zebranych w południe na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: "Jutro przypada 70. rocznica konwencji genewskich, ważnych międzynarodowych narzędzi prawnych, które nakładają ograniczenia na użycie siły i mają na celu ochronę cywilów oraz jeńców w czasie wojny".

 

"Niech ta rocznica uczyni kraje jeszcze bardziej świadomymi niezbywalnej potrzeby ochrony życia i godności ofiar konfliktów zbrojnych. Wszyscy mają obowiązek przestrzegać ograniczeń nałożonych przez międzynarodowe prawo humanitarne chroniąc bezbronną ludność i cywilne placówki, zwłaszcza szpitale, szkoły, miejsca kultu, obozy uchodźców"- przypomniał Franciszek.

 

"I nie zapominajmy - dodał - że wojna i terroryzm są zawsze wielką stratą dla całej ludzkości".

 

"Są wielką ludzką porażką"- zaznaczył.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?