Papież wprowadza zmiany w watykańskim banku

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Papież Franciszek reformuje watykański bank, czyli Instytut Dzieł Religijnych IOR. Watykan ogłosił w sobotę dokument zawierający odnowiony statut tej instytucji finansowej, którego celem jest poprawa jej funkcjonowania i dostosowanie do wymogów czasów.

 

Jedną z najważniejszych nowości zawartych w opublikowanym dokumencie jest decyzja o powierzeniu kontroli nad kontami w banku "zewnętrznemu audytorowi", którym może być osoba fizyczna lub firma. W statucie zapisano zatem to, co już praktykowane jest w IOR od dłuższego czasu, by dostosować jego działalność do obowiązujących międzynarodowych standardów w bankowości.

 

Watykan wyjaśnił, że odnowienie statusu watykańskiego banku stanowi ważny krok w procesie jego dostosowania do takich norm, a także potwierdzenie jego "wierności podstawowej misji Instytutu Dzieł Religijnych".

 

Przypomina się zarazem, że reformę IOR zapoczątkowano za pontyfikatu Benedykta XVI, a kontynuuje ją papież Franciszek. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie tej instytucji finansowej, założonej w 1942 roku przejrzystości oraz wszystkich niezbędnych norm zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. W przeszłości instytucja była uwikłana w finansowe skandale. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?