Watykanista: jeszcze nie nadszedł czas na patriarchat greckokatolicki

(fot. simone savoldi / unsplash)

- Stolica Apostolska nadała wielkie znaczenie rozmowom z kierownictwem ukraińskich grekokatolików, uważając jednocześnie, że nie nadszedł jeszcze czas na nadanie im patriarchatu - uważa włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

 

W rozmowie z Radiem Swoboda skomentował on zakończone 6 lipca dwudniowe spotkanie w Watykanie papieża i zwierzchników niektórych urzędów kurialnych z członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego (UKGK).

 

Komentator przyznał, że uzyskanie statusu patriarchatu jest marzeniem grekokatolików, zaznaczył jednak, że spotkanie watykańskie było "jedynie etapem pośrednim, aby w przyszłości otrzymać coś rzeczywiście wielkiego". UKGK ma obecnie bardzo korzystną okazję otwartej rozmowy z papieżem - podkreślił rozmówca rozgłośni. Zwrócił uwagę, że papież okazał wielkie zaufanie do tego Kościoła, zapraszając na rozmowy do Watykanu całe jego kierownictwo, a nie tylko arcybiskupa Swiatosława Szewczuka.

 

Zdaniem watykanisty nie jest to tylko sygnał dyplomatyczny, ale Ojciec Święty zaprosił całe władze UKGK, aby mówić o sytuacji na Ukrainie, czego do tej pory nie było. "Ale jest to spotkanie prywatne i nie znamy szczegółów treści rozmów" - stwierdził komentator amerykańskiej Catholic News Agency.

 

Zauważył ponadto, że na obecnym etapie o wiele za wcześnie jest oczekiwać zarówno uznania patriarszego statusu Kościoła, jak i wizyty Franciszka na Ukrainie. Ze względu na złożoną sytuację geopolityczną i religijną w tym kraju Watykan nie będzie robił stanowczych kroków. Chodzi przede wszystkim o ostrą konfrontację wojskową między Ukrainą a Rosją, nasilający się konflikt wewnętrzny w nowo powstałym Prawosławnym Kościele Ukrainy (PKU) oraz o zerwanie więzi między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym a Patriarchatem Konstantynopola z powodu nadania tomosu o autokefalii PKU.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 20:43:59 | 2019-07-07
Popóki cierkiew grekokatolicka na Ukrainie nie zrobi porzadku z nacjonalizmem panujacym wswoich szeregach nie może być mowy o patriarchacie. Trzeba im to powiedzic głosno i wprost!! 

Oceń 2 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?