Papież Franciszek do wspólnot Laudato si: odkryjmy otaczające nas piękno

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W obliczu dobra, jakim jest stworzenie, a przede wszystkim człowiek, będący uwieńczeniem dzieła stworzenia, a zarazem jego stróżem, trzeba przyjąć postawę wychwalania - napisał Papież w przesłaniu na Forum Wspólnot Laudato si.

 
Są to środowiska, które starają się promować we Włoszech styl życia zainspirowany społeczną encykliką Franciszka.
 

Wychwalanie to jedna z postaw, do których zachęca je Ojciec Święty. "W obliczu tak wielkiego piękna, z nowym zdumieniem, z oczami dziecka, musimy umieć docenić otaczające nas piękno, w które wkomponowany jest również sam człowiek. Chwała jest owocem kontemplacji, a kontemplacja i wychwalanie prowadzą do szacunku, który z kolei staje się niemalże oddawaniem czci dziełu stworzenia i jego Stwórcy" - pisze Papież.

 

Chrześcijańskim ekologom Franciszek wskazuje też na potrzebę uświadamiania sobie, że wszystko, co otrzymujemy jest darem, którym musimy dzielić się z innymi. Niezbędna jest też asceza, aby umieć wyrzec się czegoś dla większego dobra, dla dobra innych.

 

W długim wprowadzeniu Papież nawiązuje również do faktu, że Forum Wspólnot Laudato si odbywa się w Amatrice, włoskim mieście, które przed trzema laty boleśnie doświadczyło trzęsienia ziemi. Franciszek zauważa, że odbudowa miasta wciąż się odwleka. Przyznaje też, że sytuacja na tych terenach dotkniętych kataklizmem pokazuje, że w takich wypadkach to ubodzy są najbardziej poszkodowani.

 

Ojciec Święty odniósł się również do tematu obecnego forum, którym jest Amazonia. Jego zdaniem sytuacja w tym regionie jest paradygmatem tego, co dzieje się na naszej planecie i że będzie to miało konsekwencje dla całego świata. "Kościół nie może pozostać obojętny i milczący wobec tej masakry. Z ust Kościoła musi wychodzić wołanie ubogich - dodał Papież.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?