Watykan: z powodu prowokacji żeńska drużyna w piłce nożnej nie rozegrała meczu

(fot. SCAPromotions Soccer/twitter.com)

Z powodu prowokacji przeciwko żeńskiej reprezentacji Watykanu w piłce nożnej i Kościołowi w Wiedniu nie został rozegrany mecz z zawodniczkami z austriackiego klubu Mariahilf - tak watykańskie media opisały incydent, do którego doszło w sobotę.

 

Oficjalny portal Vatican News podał, że "mecz towarzyski w Wiedniu przekształcił się w protest przeciwko Kościołowi" i dlatego "watykańskie zawodniczki postanowiły ze smutkiem opuścić boisko, by uniknąć dalszego instrumentalnego wykorzystania sportowego święta".

 

Jak zauważono w tej relacji, wiedeński mecz z austriackimi piłkarkami z klubu obchodzącego 20-lecie istnienia miał być międzynarodowym debiutem niedawno powołanej watykańskiej żeńskiej drużyny w piłce nożnej.

 

Portal informacyjny Stolicy Apostolskiej wyjaśnił: "W czasie watykańskiego hymnu niektóre austriackie zawodniczki podniosły koszulki pokazując na brzuchu i na plecach hasła poparcia dla aborcji, LGBT i analogiczne komunikaty, stojące w polemice ze stanowiskiem Kościoła".

 

Na stadionie, jak zaznaczono, był nuncjusz apostolski w Austrii, arcybiskup Pedro Lopez Quintana.

 

"Protest zaskoczył watykańskie zawodniczki, które oczekiwały zwykłego sportowego święta, i razem z menedżerem sportowym podjęły bardzo trudną decyzję, by nie rozgrywać meczu" - poinformował portal. Przypomniał, że drużyna ta rozegrała swój pierwszy mecz z żeńską drużyną z klubu Roma 26 maja. Przegrały wtedy 0:10.

 

Zaledwie miesiąc temu opiekun drużyny Danilo Zennaro mówił, że cała ekipa cieszy się z zaproszenia do Wiednia. Ujawnił przy tym, że arcybiskup stolicy Austrii kard. Christoph Schönborn zapewnił go, iż FC Mariahilf jest poważną drużyną piłkarską i zawsze angażuje się w działalność charytatywną. "Po meczu towarzyskim zamierzamy zorganizować rewanż w Watykanie" - dodał wówczas Zennaro, który jest koordynatorem także reprezentacji piłkarskiej mężczyzn w Watykanie.

 

Vatican News przytoczył niedawne słowa papieża Franciszka: "Sport jest wspaniałą szkołą pod warunkiem, że przeżywa się go kontrolując siebie i szanując innych". Zdaniem papieża sport może zmienić społeczeństwo, jeśli "sprzyja kulturze dialogu i spotkania".

 

"Sport naucza, że reguły są konieczne, by żyć razem" i że "nie można czuć się wolnym, kiedy nie ma żadnych ograniczeń"- takimi słowami Franciszka skomentowano opisany incydent w Wiedniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 17:52:10 | 2019-06-23
Brawa za decyzję!

Jedna z piłkarek drużyny USA, nie gra w reprezentacji w dni, w które federacja kraju wymaga noszenia 6-kolorowego symbolu LGBT.

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 12:18:58 | 2019-06-23
Czyli lewackiego szaleństwa ciąg dalszy, oczywiście pod pustymi słowami "tolerancja"- na maksa wybiórcza. 

Oceń 25 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?