Papież o konieczności przeciwstawienia się kulturze wykluczania

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek przyjął na audiencji radę wykonawczą Międzynarodowej Federacji "Wiara i Radość" (Fe y Alegría). To Ruch Integralnej Edukacji Ludowej i Promocji Społecznej, który zajmuje się rozwojem kobiet i mężczyzn pracujących szczególnie w najbardziej zmarginalizowanych obszarach.

 
Ruch powstał w Wenezueli i obecny jest we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, dotarł też do Europy.
 

W swoim przesłaniu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że większość członków ruchu stanowią ludzie młodzi. "To wy odegracie główną rolę w przyszłości, nie tylko samego ruchu, ale całej ludzkości" - zaznaczył Franciszek. Podkreślił, że chodzi także o teraźniejszość, w której należy podejmować zadania z entuzjazmem oraz ze zdolnością włączania innych.

 

"Dzisiejsza kultura jest raczej wykluczająca: aby utrzymać względny porządek wyklucza się rzeczy, które tworzą nieporządek. Tyle dzieci się wyklucza i dlatego nie mają dostępu do edukacji, starsi są wykluczani, ponieważ denerwują, nie produkują, są chorzy, a przez to wykluczani" - mówił Papież. Wskazał, że zostaje wykluczone wszystko, co nie służy rozwojowi ekonomicznemu, gospodarczemu i technologicznemu. "«Wiara i Radość» proponuje coś odwrotnego: wszystko się włącza, każdego przyjmuje. Nawet to, co bezużyteczne? Tak, również to co bezużyteczne. Każdego! Nie ma ludzi bezużytecznych dla «Wiary i Radości». Wszyscy zostają włączeni, wszystko się włącza. To jest trochę taka mistyka inkluzywności, oby było jej jak najwięcej" - mówił Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?