Papież Franciszek: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek powiedział podczas piątkowego spotkania w Watykanie z przedstawicielami koncernów naftowych i gazowych, że kryzys klimatyczny wymaga "pełnego determinacji działania". "Tu i teraz" - dodał oraz ostrzegł, że "czas ucieka".

 

Drugi rok z rzędu Franciszek spotkał się z reprezentantami sektora naftowo-gazowego i mówił im o wyzwaniach, jakie stanowi coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Do rozmowy tej doszło tuż po piątej rocznicy publikacji jego społeczno-ekologicznej encykliki "Laudato si'".

 

W czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek położył nacisk na znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Podkreślił, że najbardziej z powodu obecnego kryzysu cierpią najbiedniejsi.

 

Papież, który w kwietniu rozmawiał z nastoletnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, stwierdził: "Młodzież domaga się zmian" i - jak przyznał - "ma rację".

 

Uczestnikom watykańskiego sympozjum pod hasłem "Transformacja energetyczna i ochrona naszego wspólnego domu" Franciszek mówił: "Obecny kryzys ekologiczny, zwłaszcza zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej. Zbyt długo zbiorowo lekceważyliśmy rezultaty analiz naukowych".

 

"Na katastroficzne prognozy nie można dłużej patrzeć z pogardą i ironią" - dodał.

 

"Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje, by uniknąć popełnienia wielkiej niesprawiedliwości wobec biednych i przyszłych pokoleń" - oświadczył papież. Jak zauważył, pokolenia te odziedziczą "bardzo zdewastowany świat". "Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia" - zaznaczył Franciszek.

 

Apelując o pilne podjęcie działań w obronie klimatu papież powiedział: "Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania, aż inni się zgłoszą, by to zrobić ani na to, by nadać priorytet krótkofalowym korzyściom ekonomicznym".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

89

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 11:42:29 | 2019-06-15
Ratunek dla ludzi żyjących w grzechu wymaga pełnego determinacji działania, tu chodzi o nasze zbawienie! Czas ucieka a Głowa kościoła katolickiego mnoży sobie tematy zastępcze zasłaniające troskę  głoszenia Ewangelii Pana Jezusa całemu światu!

Oceń 34 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?