Papież w ostrych słowach skrytykował biskupów. Ostrzegł przed "załamaniem się hierarchicznej struktury"

Karol Wilczyński
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W poniedziałek, 20 maja, papież Franciszek otworzył zebrane plenarne Konferencji Episkopatu Włoch - donosi portal CruxNow.com. W czasie swojego przemówienia skrytykował on włoskich biskupów za to, że nie wdrożyli w pełni wprowadzonej w 2015 roku nowej procedury stwierdzania nieważności małżeństwa.

 

"Z przykrością zauważam, że reforma po czterech latach pozostaje daleka od stosowania w ogromnej większości włoskich diecezji" - powiedział papież.

 

Reforma weszła w życie w grudniu 2015 roku (wraz z rozpoczęciem Jubileuszu Miłosierdzia) po publikacji motu proprio "Mitis Iudex Dominus Iesus" (co można przetłumaczyć "Pan Jezus łagodnym sędzią"). Główną intencją zmian wprowadzonych do prawa kanonicznego było uproszczenie i przyśpieszenie działania sądów kościelnych.

 

Franciszek: reforma Kurii Rzymskiej to nie lifting, makijaż, czy sztuczka <<

 

W swoim przemówieniu do biskupów włoskich Franciszek wezwał do "pełnego i natychmiastowego zastosowania" dokumentów, mówiąc, że procesy dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa powinny być szybkie i charakteryzować się "bliskością" do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

 

"Bliskość zranionych rodzin oznacza, że ​​osąd w danej sprawie należy, w miarę możliwości, podjąć w lokalnych diecezjach - bez opóźnień i niepotrzebnego przedłużania" - powiedział Franciszek, dodając, że wymaga to "nawrócenia struktur".

 

"Nie możemy pozwolić, aby interesy ekonomiczne niektórych prawników ani zainteresowanie osobistą władzą niektórych wikariuszy spowalniało te procesy" - stwierdził papież.

 

"Hierarchiczna struktura Kościoła załamuje się, gdy jest zarażona jakąkolwiek formą władzy osobistej lub pobłażania własnym pragnieniom" - powiedział Franciszek, podkreślając jak ważne jest to, by biskupi rozwijali odpowiednią relację zaufania z kapłanami ze swoich diecezji.

 

"Księża muszą być pewni, że mogą polegać na swoim biskupie i zwrócić się do niego o wsparcie" - powiedział papież, wskazując, że biskup powinien zawsze oddzwonić w ciągu jednego dnia, gdy widzą, że kapłan do nich dzwonił.

 

W dniach 20-23 maja w Rzymie doroczne wiosenne zgromadzenie biskupów włoskich przypada tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czwartek. Oczekuje się, że to migracja będzie kluczowym tematem zarówno w wyborach, jak i dyskusjach biskupów. Wynika to z faktu, że Kościół w ostatnich miesiącach ostro krytykuje surową politykę antyimigracyjną premiera Włoch Matteo Salviniego.

 

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Członek wspólnoty Hanna działającej na rzecz wykluczonych przy parafii św. Mikołaja w Krakowie

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.16

Liczba głosów:

298

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

barteknov 23:54:22 | 2019-05-21
módlmy się za Papieża...

Oceń 11 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook