Papież przyjął chrześniaka porwanego hierarchy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Podczas środowej audiencji ogólnej 11 września papież Franciszek po raz kolejny wyraził zatroskanie sytuacją w Syrii i solidarność z dwoma uprowadzonymi w kwietniu metropolitami z Aleppo: syryjskim Mar Grzegorzem (Juhanną Ibrahimem) i prawosławnym Pawłem (Jazigim), których los jest do dziś nieznany.

 

Po audiencji przyjął Christiana Bahoo - mieszkającego w Wiedniu kuzyna i chrześniaka metropolity Grzegorza oraz wezwał do modlitwy za Syrię i porwanych hierarchów.


Chłopiec opowiedział Ojcu Świętemu, jak bardzo chrześcijanie w tamtym regionie czują się zagrożeni w wyniku porwań, napadów i aktów terroru ze strony radykalnych islamistów. Najnowszym przykładem obecnej sytuacji jest opanowanie przez nich miasta Maalula - miejsca pielgrzymkowego syryjskich chrześcijan.

 

Wyznawcy Chrystusa opuszczają swe strony rodzinne z uczuciem, że już nigdy nie będą mogli tam powrócić i że będą musieli porzucić historię, tradycje, miejsca święte, klasztory i kościoły - oświadczył młody syryjski chrześcijanin. "Powiedziałem też Ojcu Świętemu, że exodus chrześcijan z Syrii byłby katastrofą nie tylko dla nich samych, ale dla całego regionu" - wyznał Bahoo w rozmowie z wiedeńską fundacją "Pro Oriente".

 

Zwrócił przy tym uwagę, że przyszłość chrześcijan na całym Bliskim Wschodzie jest nierozłącznie związana z ich przyszłością w Syrii. Chrześcijanie są bowiem "istotnym i nieodzownym elementem" pluralistycznego społeczeństwa tego bliskowschodnim kraju.

 

Podczas krótkiej rozmowy Bahoo wręczył papieżowi zdjęcia Mar Grzegorza z dokumentacją dotyczącą jego zaangażowania w sprawę pokojowego współżycia wszystkich religii i grup etnicznych, na rzecz pojednania, dialogu i zachowania "wyjątkowej pluralistycznej struktury społeczeństwa syryjskiego".

 

Przekazał też faksymile wspólnego oświadczenia katolickiego arcybiskupa Wiednia kardynała Christopha Schönborna i sześciu patriarchów z Bliskiego Wschodu nt. sytuacji w tym regionie. Dokument ten został ogłoszony w ośmiu językach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook