Papież zachęcił do rozwijania dialogu między katolikami a wyznawcami judaizmu

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty pozdrowił obradujących w Rzymie członków Międzynarodowego Katolicko-Żydowski Komitetu Łączności.

 

Publikujemy wypowiedź Franciszka:

 

Drodzy przyjaciele,

 

Serdecznie witam i dziękuję za wszystko, co czynicie. Wasze zebranie przypomina poniekąd zgromadzenie ogólne wszystkich osób zaangażowanych w dialog żydowsko-katolicki. Jestem wdzięczny Międzynarodowemu Żydowskiemu Komitetowi ds. Konsultacji Międzyreligijnych (IJCIC), Komisji ds. Relacji Religijnych z Judaizmem i Konferencji Episkopatu Włoch, za umożliwienie tego dwudziestego czwartego spotkania waszej komisji.

 

Od czasu ogłoszenia Nostra Aetate do tej pory dialog żydowsko-katolicki przyniósł dobre owoce. Łączy nas bogate dziedzictwo duchowe, które może i musi być coraz bardziej szanowane i doceniane. Jednocześnie wzrastamy we wzajemnym zrozumieniu, braterstwie i wspólnym zaangażowaniu w imieniu innych. Pod tym względem wasze spotkanie ma na celu pomoc w rozwijaniu punktów zbieżności i promowaniu większego stopnia współpracy. Dobrze jest również, że podejmujecie problemy aktualne, takie jak nasze podejście do uchodźców oraz to, jak najlepiej im pomóc, walkę z niepokojącym nawrotem antysemityzmu i troskę o prześladowania chrześcijan w różnych częściach świata. Nie mówiąc już o stanie dialogu żydowsko-katolickiego we Włoszech i w Izraelu oraz o jego szerszych perspektywach.

 

Zapewniam was o moim poparciu, ponieważ dialog jest sposobem na lepsze zrozumienie siebie i współpracę w budowaniu klimatu nie tylko tolerancji, ale także szacunku między religiami. Naszą siłą jest łagodna moc spotkania, a nie ekstremizm pojawiający się dzisiaj w pewnych kręgach, co prowadzi jedynie do konfliktu. Nigdy nie błądzimy, szukając. Pismo Święte wskazuje, że "W sercu knujących zło - podstęp, u doradzających pokój - radość" (Prz 12,20). Modlę się, aby wasze zebranie było spotkaniem w pokoju i dla pokoju. Niech błogosławieństwo Najwyższego będzie z wami, zapewni nieustępliwość łagodności i odwagę cierpliwości. Shalom!

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

79

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook