Franciszek: to najstarszy i najbardziej szkodliwy stereotyp dotyczący Żydów

(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Papież Franciszek zaapelował w czwartek o położenie kresu uprzedzeniom wobec Żydów. Trzeba przezwyciężyć "negatywne stereotypy" - wskazał w przemówieniu do uczestników sympozjum "Jezus i faryzeusze; ponowne badania interdyscyplinarne".

 

W pisemnej wersji wystąpienia wygłoszonego podczas audiencji w Watykanie papież podkreślił: "Aby bardziej kochać naszych sąsiadów, musimy ich poznać, a po to, by wiedzieć, kim są, musimy znaleźć sposób, by przezwyciężyć prastare uprzedzenia".

 

Franciszek wyraził przekonanie, że nowe studia prowadzone przez Papieski Instytut Biblijny wpłyną pozytywnie na relacje między Żydami a chrześcijanami, "w perspektywie coraz głębszego i braterskiego dialogu".

 

Czy Jezus był faryzeuszem? Watykańska konferencja chce rzucić nowe światło na Jego osobę >>

 

Papież zauważył, że "historia interpretacji" utrwaliła negatywny wizerunek żydowskiego bractwa faryzeuszy i to - jak zaznaczył - "bez konkretnej podstawy w opowieściach ewangelicznych".

 

Franciszek przyznał, że "z biegiem czasu taka wizja została generalnie przypisana przez chrześcijan Żydom".

 

Następnie napisał: "W naszym świecie takie negatywne stereotypy stały się niestety bardzo powszechne. Jednym z najstarszych i najbardziej szkodliwych stereotypów jest właśnie ten dotyczący faryzeusza, zwłaszcza, gdy używany jest, by przedstawić Żydów w negatywnym świetle".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

157

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bodek 17:16:46 | 2019-05-10
Czy papież Franciszek nie zna tego:
Mt27.24 Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: «Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz». 25 A cały lud zawołał: «Krew Jego na nas i na dzieci nasze»,Mk15.13 i dalsze, Łk23.20 i dalsze i J19.12. 

Oceń 15 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?