Puste klasztory nie są nasze, są dla uchodźców!

Radio Watykańskie
(fot. EPA/GUIDO MONTANI)

Ośrodki dla migrantów i uchodźców przypominają nam o cierpieniu ludzkości. Pokazują też jednak, że można coś dla nich zrobić - mówił Franciszek podczas wizyty w rzymskim ośrodku Astalli, siedzibie Jezuickiej Służbie Uchodźcom.

 

W przemówieniu do uchodźców i posługującym im wolontariuszy Papież podjął się refleksji nad trzema słowami, które znamionują działalność tej placówki: służyć, towarzyszyć, bronić.

 

- Służyć znaczy przyjąć osobę, która przychodzi, zwrócić na nią uwagę - powiedział Ojciec Święty. - Oznacza pochylić się nad potrzebującym i chwycić go za rękę, bez wyrachowania, bez lęku, z czułością i współczuciem, jak Jezus, który pochylił się, by umyć nogi Apostołom. Służyć znaczy pracować u boku najbardziej potrzebujących, a przede wszystkim nawiązać z nimi ludzkie relacje, relacjae bliskości, solidarności. Solidarność. Tego słowa boi się świat rozwinięty. Stara się go nie wypowiadać. Jest dla niego niemal wulgaryzm. Ale to jest nasze słowo.

 

Franciszek wskazał też na potrzebę odpowiedniego towarzyszenia potrzebującym, aby stanęli na własne nogi i nie potrzebowali już pomocy. W wypadku migrantów wymaga to właściwej integracji w nowym społeczeństwie. W końcu Papież zwrócił uwagę potrzebę obrony praw ludzi skrzywdzonych.

 

- Jest ważne dla całego Kościoła - podkreślił Franciszek - aby otwarcie na ubogich i promowanie sprawiedliwości nie były zlecane jedynie "specjalistom", lecz znalazły się w centrum zainteresowania całego duszpasterstwa, formacji przyszłych kapłanów i zakonników, normalnej działalności parafii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. W szczególności - i jest to ważne, mówię to z serca - chciałbym zachęcić instytuty zakonne, aby poważnie i odpowiedzialnie odczytały ten znak czasu. Pan Bóg wzywa nas, byśmy odważniej i wspaniałomyślniej okazywali gościnność we wspólnotach, domach, pustych klasztorach...

 

Drodzy zakonnicy i zakonnice, puste klasztory nie służą Kościołowi po to, by przekształcać je w hotele i zarabiać pieniądze. Puste klasztory nie są nasze, są dla ciała Chrystusa, którym są uchodźcy. Pan Bóg wzywa, by wielkodusznie i odważnie okazywać gościnność w pustych klasztorach. Oczywiście nie jest to rzecz łatwa. Potrzebne są kryteria, odpowiedzialność. Ale musimy też być odważni.

 

Wizyta Franciszka w jezuickim ośrodku dla uchodźców miała charakter prywatny. W spotkaniu z Papieżem uczestniczyło jednak 500 osób, przede wszystkim migrantów, którzy przybyli do ośrodka po posiłek. Papież rozmawiał z nimi, wysłuchał ich świadectw, a następnie skierował do nich przemówienie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Andrzej 19:15:43 | 2013-09-11
@ Beata
proszę w sprawie przyjęcia rodziny syryjskiej o kontakt mailowy: [email protected]
pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~sacdjo 19:08:36 | 2013-09-11
ad "Misiek"

Proszę jeszcze raz - tam razem uważnie i uczciwie - przeczytać to, co napisałem był. Wtedy może uda się sensowny, nadający się do odpowiedzi wpis.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Misiek 19:06:32 | 2013-09-11
I PS: Co ja mogę tłumaczyć, jeżeli papież Benedykt XVI sam pisał o prawdziwym rozumieniu Tradycji albo o jej błędnym rozumieniu. Jeżeli ktoś chce, niech go czyta :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Misiek 19:00:30 | 2013-09-11
AD punkt 4 - oczywiście nie mówię tu o tym, że można Tradycję dowolnie modyfikować, ale proszę o trochę dobrej chęci i odpowiedź bez czepiania się szczegółów.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Misiek 18:59:42 | 2013-09-11
Panie cacdjo, pana tekst zawiera sprzeczności.
Po pierwsze: sam pan rozróżnia zwyczaje od Tradycji, a mi robiąc z tego zarzut.

Drugie: Jak w ogóle można przypisywać takie zarzuty papieżowi za likwidację jednego zakonu (prawda, nic o tym nie słyszałem wcześniej)? To jest nieporozumienie - błędne decyzje bywają, ale wysnuwanie z czarnych butów, teczki i kasowania zakonu jakiegoś wniosku o wilkowatości papieża, to delikatnie mówiąc ogromna przesada.

Trzecie: ten, kto ma władzę w zmianie liturgii, ten może tego dokonać. Może to myslenie prawnicze, ale gdyby formuła Mszy była niezmienialna, zgodnie z Tradycją przez duże T, to by taka była. Można dyskutować, który Mszał lepiej wyraża pewne prawdy, ale jego zmiana nie jest grzechem (w sensie ścisłym), ani zdradą, skoro ktoś ma do tego uprawnienia.

Czwarte - jeżeli pan chce, niech odpowie - czy papieże od Leona XIII do Franciszka także nie uczestniczą w tworzeniu Tradycji? Czy nie jest ona dynamiczna i wciąż się rozwijająca?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Beata 18:32:40 | 2013-09-11
A może wiecie jak pomóc uchodźcom z Syrii ?  Szukam pomysłu i instytucji, która mogłaby pomóc całej rodzinie- matce z czworgiem dzieci. Ani matka, ani dzieci nie mówią po polsku. Potrzebna jest pomoc w formie nauki języka i adaptacji do polskich warunków. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:34:32 | 2013-09-11
Pomoc ubogim ma jedną ważną cechę: wymaga pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz - pieniędzy. Jeżeli zakony zamienią puste klasztory w domy dla ubogich, a nie będą miały pieniędzy na pomoc charytatywną dla tych ubogich, to te domy nie będą miały żadnego sensu.

KK potrzebuje różnorakiej posługi, stąd mnogość zakonów i zgromadzeń, z których każde zajmuje się innym jej rodzajem. Otwarcie na ubogich jest jedną z form posługi, ale nie jedyną.

Trzeba i to czynić, i tamtego nie zaniedbywać.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Misiek 14:17:35 | 2013-09-11
A te znane powszechnie fakty niech pan potwierdzi, zgodnie z zasadami argumentacji, źródłami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Misiek 14:14:42 | 2013-09-11
Rzecz jest prosta - jest tradycja i Tradycja. Innymi słowy, zwyczaje ludzkie i Boże działanie w Kościele.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Cogito 14:11:30 | 2013-09-11
~sacdjo
Powinienes przyjacielu zaczac pisac bloga lub otrzymac miejce w "na ostrzu piora". Bardzo nam potrzeba zdrowej nauki katolickiej. Jakie studia skonczyles?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook