Papież apeluje do szefa Prezydium Bośni i Hercegowiny o dialog i pokój

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

O potrzebie pojednania i przezwyciężenia podziałów rozmawiał w piątek papież Franciszek z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny (pełniącego funkcję prezydenta) Miloradem Dodikiem. Papież apelował o dialog i pokój w tym kraju, gdzie nie mijają napięcia.

 

W komunikacie wydanym po audiencji biuro prasowe Watykanu podało, że w czasie rozmów Dodika z papieżem i jego nabliższymi współpracownikami, wśród nich sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, poruszone zostały kwestia obecności wspólnoty katolickiej w Bośni i Hercegowinie (BiH), a także sytuacji w tym kraju i stojących przed nim wyzwań ekonomicznych i społecznych.

 

Następnie w oświadczeniu podkreślono, że potwierdzona została potrzeba zagwarantowania faktycznej równości narodów mieszkających w BiH, a także "pojednania między nimi", "dialogu i wzajemnego szacunku", by przezwyciężyć podziały i osiągnąć pokój.

 

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
 

Wśród omówionych tematów była też perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej na Bałkany Zachodnie - ogłosił Watykan.

 

Dodik, który reprezentuje w trzyosobowym Prezydium BiH Serbów i sprawuje przewodnictwo na zasadzie rotacji, wręczył papieżowi w prezencie złoconą ikonę przedstawiającą świętego Sawę, patrona Serbów, i podkreślił, że jest on "najważniejszym świętym" dla serbskich prawosławnych.

 

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
 

Franciszek podarował Dodikowi rzeźbę z napisem "Bądźcie posłańcami pokoju". Zaznaczył, że jest to zachęta do dialogu i pokoju, co uznano za apel do rządzących krajem.

 

Papież wizytę w stolicy BiH, Sarajewie, złożył w 2015 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?