Niemcy: rodzinne strony obchodzą 92. urodziny Benedykta XVI

(fot. depositphotos.com)

Papież senior Benedykt XVI obchodzi 16 kwietnia 92. urodziny. W ten dzień, jak co roku wydarzenie to świętuje jego rodzinna Bawaria.

 
Tradycyjnie już o 4.15, godzinie urodzin Josepha Ratzingera, grupa mieszkańców bawarskiego Marktl am Inn spotkała się na porannym nabożeństwie w pokoju domu, w którym przyszedł na świat przyszły papież.
 

Podobnie jak w poprzednich latach wszyscy przeszli następnie w procesji ze światłami do kościoła św. Oswalda, gdzie odnowili wyznanie wiary przy chrzcielnicy, w której 16 kwietnia 1927 r., w Wielką Sobotę, o godz. 8.30 ks. Josef Stangl ochrzcił w kilka godzin po urodzeniu najmłodszego syna miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii, nadając mu imiona Joseph Aloisius. "Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie uważano za szczególny znak" - wspominał papież Ratzinger w swojej autobiografii "Moje życie" i podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy.

 

Benedykt XVI o wykorzystywaniu seksualnym. Pomaga czy przeszkadza? >>

 

Mimo rezygnacji Benedykta XVI w lutym 2013 r., mieszkańcy Marktl niezmiennie pamiętają o jego urodzinach. "Pozostaniemy z papieżem" - wpisał ktoś pod datą 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda. Tego dnia o godz. 20.00 przez 15 minut biły kościelne dzwony obwieszczając, że od tej chwili urodzony w Marktl Benedykt XVI będzie teraz "papa-emeritus".

 

Otwarty w 2007 roku dla zwiedzających dom urodzin w Marktl odwiedziło dotychczas 200 tys. osób. Nowy sezon otworzy w Poniedziałek Wielkanocny wystawa “Niewidzialne i wieczne rzeczywistości" urodzonego w Chicago artysty Davida Bennetta. Artysta mieszka obecnie w Monachium i osobiście oprowadzi zwiedzających w pierwszym dniu wystawy.

 

Benedykt XVI. Papież, któremu wszystko zawdzięczam >>

 

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn (Niemcy). Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 r., a 28 maja 1977 r. został arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. 27 czerwca 1977 r. otrzymał kapelusz kardynalski. W sierpniu 1981 roku papież Jan Paweł II powołał go do Rzymu. Od 25 listopada 1981 był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 30 listopada 2002 r. był również dziekanem Kolegium Kardynałów w Kurii Rzymskiej. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r., jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego 28 lutego 2013 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook