Papież spotka się z Gretą Thunberg. To 16-letnia działaczka na rzecz ochrony klimatu

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl // Wikimedia CC BY SA 4.0)

W ramach środowej audiencji generalnej papież Franciszek spotka się ze szwedzką uczennicą i działaczką na rzecz ochrony klimatu, Gretą Thunberg ze Szwecji.

 

16-letnia Szwedka jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek ekologicznych na świecie. Zasłynęła z przemówienia na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a w marcu br. została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

 
Podczas szczytu w Katowicach 16-letnia Szwedka wygłosiła płomienne przemówienie dotyczące bagatelizowania przez polityków zmian klimatu. Słuchali jej z uwagą uczestnicy szczytu z ponad 200 krajów, wśród nich sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który podczas osobistej rozmowy wyraził uznanie dla działań młodej Szwedki i zachęcił do dalszych aktywności na rzecz ochrony klimatu. 
 
Greta Thunberg co piątek opuszcza swoje zajęcia szkolne, by protestować przed szwedzkim parlamentem. Nastolatka nie zgadza się na bierność rządzących wobec zmian klimatycznych. Jej postawa zwróciła uwagę polityków oraz międzynarodowych organizacji, przede wszystkim zaś stała się inspiracją dla młodzieży z całego świata. Dzięki jej apelom w ponad dwóch tysiącach miejsc na świecie, także w Polsce, uczniowie wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki, która prowadzi do zmian klimatycznych.
 
Podobnie jak na szczyt w Katowicach, również do Rzymu Greta przyjedzie pociągiem i samochodem elektrycznym, ponieważ zrezygnowała z latania, chcąc przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. 
 
Do Rzymu przyjedzie 16 kwietnia po wizycie w Parlamencie Europejskim. Następnego dnia po spotkaniu z papieżem, młodą działaczkę na rzecz ochrony klimatu przyjmie przewodnicząca włoskiego senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati. Natomiast w piątek 16 kwietnia Greta Thumberg weźmie udział w cotygodniowej piątkowej demonstracji "Fridays for Future Roma".
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

178

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oriana 20:47:38 | 2019-04-16
Brawo młodzi! Młodzi powinni się troszczyć o to, w jakim świecie przyjdzie im żyć. Bardzo dobrze, że nie są bierni, że protestują przeciwko zmianom klimatycznym i przeciwko biernosci polityków w tej sprawie. Aktywistka Greta Thunberg zainspirowała do działania młodych ludzi w wielu krajach, jest twarzą ruchu "Friday For Future". 
Staruszków nie obchodzą zmiany klimatyczne, bo ich to nie dotyczy, młodzi maja prawo nie zgadzać się, aby wygodni egoiści pozostawili im świat, w którym będzie trudno żyć.

Oceń 2 23 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 19:31:36 | 2019-04-16
Wiedza na temat klimatu u obojga szanownych uczestników tego miłego spotkania wydaje się być podobna.

Oceń 15 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 18:39:14 | 2019-04-15
to takie piękne, ja proponuje następne spotknie z Szymonem Hołownią, który nie je brojerów i modli się by tuczniki były w raju... a potem niech papież ucałuje buty hodowców gesi, by zakończyć rzeź na fermach...

Oceń 71 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nk 18:36:58 | 2019-04-15
A czy ona nie podlega obowiązkowi edukacji? Kiedy ona ma czas na naukę i kto finansuje jej podróże? Mam poważne wątpliwości, czy to jej wyjdzie na korzyść.

Oceń 29 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lignator 18:23:29 | 2019-04-15
Zmanipulowana dziewczynka, która czytała zbyt dużo artykułów na stronie greenpeace. Smutne.
Mam nadzieję, że papież wytłumaczy jej jak wygląda prawdziwe życie.

Oceń 75 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook