"Corriere della Sera": zakłopotanie po tekście Benedykta XVI o pedofilii

(fot. Angelo Senchuke, LC)

W Watykanie zapanowało "zakłopotanie" z powodu tekstu emerytowanego papieża Benedykta XVI na temat pedofilii - pisze w piątek dziennik "Corriere della Sera". W rozważaniach wskazał on wśród przyczyn skandalu w Kościele "upadek moralny" po rewolucji 1968 roku.

 

Włoska gazeta zwraca uwagę na różnice w podejściu do skandalu nadużyć w Kościele. Podczas gdy Benedykt XVI wśród powodów wymienił upadek obyczajów i rewolucję seksualną, obalenie wszelkich norm i brak Boga w społeczeństwach zachodnich, jego następca Franciszek kładzie nacisk na klerykalizm i nadużywanie władzy przez duchowieństwo.

 

W obszernym tekście napisanym po lutowym szczycie w Watykanie na temat ochrony nieletnich, zwołanym przez Franciszka, Benedykt XVI ocenił, że "upadek" obyczajów w wyniku rewolucji seksualnej, naznaczony przez "bezprecedensowy radykalizm", a także proces osłabienia "chrześcijańskiej koncepcji moralności" leżą u podstaw kryzysu nadużyć w Kościele.

 

Benedykt XVI przerywa milczenie. Opublikowano jego tekst o kryzysie pedofilskim w Kościele >>

 

"Katolicka teologia moralna doznała upadku, który uczynił Kościół bezbronnym wobec zmian w społeczeństwie" - ocenił emerytowany papież, który napisał też o tym, że po 1968 r. w seminariach zaczęły działać "kluby homoseksualne".

 

Dzień po publikacji w światowych mediach tekstu, który był przeznaczony dla katolickiego miesięcznika z Bawarii, włoska gazeta stwierdza, że w Watykanie pojawiły się obawy, iż rozważania te zostaną "wykorzystane przez front konserwatywny, by zaatakować papieża Franciszka" i "przeciwstawić sobie nauczanie jego i poprzednika". Wyrażany jest niepokój, podkreśla się w artykule, że "zechce się wywołać zamieszanie wśród wiernych", próbując "postawić (Jorge) Bergoglio w trudnej sytuacji".

 

Dziennik odnotowuje, że zwolennicy papieża Ratzingera i jego następcy podzielili się na tych, którzy są pełni pochwał dla rozważań, i na niezadowolonych z publikacji. Ponadto gazeta ujawnia, że w Watykanie nie wiedziano o tym, że tekst ukaże się w mediach na świecie. Do zaskoczenia - dodaje watykanista "Corriere della Sera" - doszło zakłopotanie z powodu możliwych reakcji.

 

Autor artykułu przypomina zarazem, że w ostatnich latach miało miejsce kilka wystąpień niektórych przedstawicieli hierarchii kościelnej przeciwko Franciszkowi. Dodaje, że o przyczynach pedofilii takich, jak upadek katolickiej teologii moralnej, jakie wskazał jego poprzednik, mówią ci, którzy obecnemu papieżowi zarzucają dwuznaczność i relatywizm doktrynalny.

 

Ale przypomina się zarazem, że skandal pedofilii sięga dziesięcioleci przed rewolucją roku '68, czego dowodzi raport na temat tego procederu w Kościele w Pensylwanii - wskazuje watykanista. A wśród "najgorszych kryminalistów" - sprawców pedofilii byli "ultrakonserwatyści Marcial Maciel Degollado- założyciel Legionistów Chrystusa czy Fernando Karadima", ksiądz z Chile - zaznacza "Corriere della Sera".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 12:16:15 | 2019-04-12
Jedną z przyczyn, podkreślam jedną z przyczyn narastania pedofilii we współczesnym świecie, a więc i w Kościele jest rewolucja obyczajowa lat 60-tych, ta najwieksza zapaść kulturowa XX wieku. Dziesiątki milionów aborcji, setki tysięcy ofiar śmiertelych HIV i narkomanii, miliony ludzi uzależnionych i marnujacych swoje Zycie. Jak zwykle nieliczni na tym zarabiają, a tracimy wszyscy. 

Oceń 19 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 10:50:45 | 2019-04-12
Czyli nie mówić oczywistej prawdy, bo jest niewygodna, nie mówić prawdy bo może "zostać wykorzystana", "postawić w trudnej sytuacji", bo "wprawia w zakłopotanie"... Bardzo to wszystko smutne... Mam nadzieję, że papież Franciszek tak nie myśli.

"skandal pedofilii sięga dziesięcioleci przed rewolucją roku '68", tak, tylko chodzi o jego skalę, ta stała się porażająca właśnie w drugiej połowie XX wieku.

Oceń 21 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mawak 10:04:44 | 2019-04-12
Prawda spowoduje, że staniecie się zakłopotani - znamienne.

Oceń 18 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook