Papież: dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia

(fot. EPA/ALBERTO PIZZOLI)

"Są katolicy, którzy nie akceptują tego, co powiedział Watykan w sprawie wolności kultu, wolności sumienia. Są też ludzie, którzy nie akceptują katolików. Także my mamy ten problem" - oświadczył papież.

 

W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Maroka papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że istnieje niebezpieczeństwo, iż w niektórych krajach rządy mogą odebrać chrześcijanom wolność sumienia.

 

Mówił, że trzeba wstydzić się odmowy prawa do sprzeciwu sumienia. Zaznaczył, że w Maroku istnieje "wolność kultu, wolność religii, wolność przynależności". Podkreślił, że w kraju, który odwiedził, panuje w tym względzie więcej wolności niż w niektórych innych państwach muzułmańskich.

 
Następnie mówił o chrześcijanach i Kościele. "Wystarczy pomyśleć o nas, chrześcijanach 300 lat temu, czy była wolność, jaką mamy dzisiaj" - stwierdził Franciszek.
 
Mówiąc o tym procesie rozwoju przypomniał: "Usunęliśmy z katechizmu Kościoła katolickiego karę śmierci". "300 lat temu palono żywcem heretyków" - dodał.
 
Franciszek podkreślał, że Kościół rozwinął "świadomość moralną" i "stosunek do osoby". "Także my musimy wzrastać" - zaznaczył.
 
"Są katolicy, którzy nie akceptują tego, co powiedział Watykan w sprawie wolności kultu, wolności sumienia. Są też ludzie, którzy nie akceptują katolików. Także my mamy ten problem" - oświadczył papież.
 
Następnie stwierdził: "Mnie niepokoi inna rzecz. Krok wstecz nas, chrześcijan, kiedy likwidujemy wolność sumienia. Pomyślmy o chrześcijańskich placówkach kościelnych, które nie mają prawa do sprzeciwu sumienia, na przykład w sprawie eutanazji".
 
"Jak to? Kościół poszedł naprzód, a wy kraje chrześcijańskie cofnęliście się? Pomyślcie o tym, bo to prawda. Dzisiaj nam chrześcijanom grozi to, że niektóre rządy odbiorą nam wolność sumienia, która jest pierwszym krokiem wolności kultu" - powiedział papież.
 
Następnie dodał: "Nie oskarżajmy muzułmanów, oskarżajmy my w tych krajach, gdzie do tego dochodzi. Trzeba się tego wstydzić".
 
Mówiąc o migracji i wznoszeniu murów oraz drutów kolczastych, papież stwierdził, że gdy widział takie nagrania płakał.
 
"Płakałem, bo nie mieści mi się głowie i w moim sercu tyle okrucieństwa, to, że ludzie toną w Morzu Śródziemnym" - wyznał. Mówił też o wstrząsających nagraniach filmowych przedstawiających więzienia dla migrantów, co było zapewne nawiązaniem do sytuacji w Libii.
 
Zaznaczył, że niektóre państwa mówią, że nie przyjmą migrantów, bo nie mają miejsca. "Ale są też inne kraje - dodał - jest człowieczeństwo w Unii Europejskiej".
 
"Cała Unia Europejska powinna o tym rozmawiać" - dodał.
 
Papież podkreślał, że nie można dopuszczać do tego, by migranci tonęli albo odsyłać ich tam, gdzie wpadną w ręce handlarzy ludźmi, gdzie zostaną zabici lub będą torturowani.
 
Podkreślił, że kiedyś rozmawiał z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem i od niego usłyszał: "Prawa człowieka są ważniejsze od porozumień".
 
Franciszek powiedział: "To zdanie zasługuje na nagrodę Nobla".
 
Papież zaznaczył, że cechą populizmu jest "sianie strachu".
 
"Strach jest początkiem dyktatury" - ocenił papież.
 
Trzeba jego zdaniem wyciągać lekcję z historii, jaką było dojście Adolfa Hitlera do władzy.
 
Franciszek powiedział też, że odpowiedzią na zjawisko migracji powinna być wielkoduszność i inwestycje w krajach pochodzenia migrantów, zwłaszcza w edukację.
 
"Pomyślmy - mówił - o zimie demograficznej w Europie".
 
"Pomyślmy o wielkoduszności wielu krajów" - dodał.
 
Franciszek, pytany o słowa wicepremiera Włoch Matteo Salviniego o tym, że "nie trzeba bać się rodziny, ale islamu", przyznał: "nie rozumiem włoskiej polityki".
 
Na pytanie, dlaczego nie przyjął dymisji francuskiego kardynała Philippe' a Barbarina, skazanego za tuszowanie pedofilii, odparł, że w sądownictwie istnieje zasada domniemania niewinności. "Zobaczymy co się wydarzy" - stwierdził odnosząc się do dalszego postępowania w jego sprawie i apelacji, jaką złożył. Przypomniał, że w Hiszpanii "medialne wyroki zniszczyły życie księżom".
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

230

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mrf771 17:43:41 | 2019-04-01
Zastanawiam się dlaczego Franciszek ani razu nie zaapelował do Argentyny o przyjęcie biednych emigrantów tonących w Morzu Śródziemnym ?
Skąd ta jego obsesja na punkcie Europy ?

Oceń 14 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szon 15:23:38 | 2019-04-01
Ojcze Franciszku, u nas na forum Deonu jest wielu takich katolików, którzy nie akceptują tego, co powiedział Watykan w sprawie wolności kultu, wolności sumienia. :-(
Są przekonani, że nic tak wiary nie umacnia jak swąd heretyka.

Oceń 22 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook