Papież spotkał się z nowym ambasadorem Polski

Radio Watykańskie

Papież przyjął na audiencji nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Piotr Nowina-Konopka spotkał się także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i złożył listy uwierzytelniające. Po ceremonii w Pałacu Apostolskim udał się wraz z towarzyszącymi mu osobami do Bazyliki Watykańskiej, gdzie modlił się przed grobami św. Piotra oraz bł. Jana Pawła II.


Nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej zapytaliśmy o jego pierwsze wrażenia po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem. - Muszę powiedzieć, że szedłem przez te wszystkie sale z mocno ściśniętym gardłem. Zwłaszcza, że kluczowym punktem jest rozmowa z Ojcem Świętym, a nigdy go wcześniej nie spotkałem. Mam za sobą doświadczenie wielokrotnych rozmów z Janem Pawłem II, Polakiem, do którego wszyscy mieliśmy szalenie bliski stosunek. Przyznam, iż troszkę się obawiałem, że trzeba będzie coś przełamywać w relacjach w rozmowie ambasadora Rzeczypospolitej z obecnym Papieżem. Gruntownie się pomyliłem - powiedział Nowina-Konopka.

 

- To była rozmowa, która toczyła się tak, jakbyśmy się już wielokrotnie spotkali. Jego sposób bycia ośmiela do tego, żeby mówić o ważnych sprawach otwartym tekstem. I on też mówi otwartym tekstem. To była rozmowa, która mi dała ogromną odwagę do pełnienia mojej służby. Jestem nią bardzo przejęty. Myślę, że trudno mi ukryć to, iż do mikrofonu Radia Watykańskiego mówię z jeszcze trochę ściśniętym gardłem; proszę mi to wybaczyć, ale coś takiego zdarza się raz w życiu - powiedział Radiu Watykańskiemu Piotr Nowina-Konopka.

 

Nowy przedstawiciel naszego kraju przy Watykanie urodził się 64 lata temu w Chorzowie na Górnym Śląsku. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 1978 r. uzyskał doktorat z nauk ekonomicznych. Był tam adiunktem, a wcześniej asystentem w Politechnice Gdańskiej; wykładał też w Instytucie Teologicznym w Gdańsku i uczestniczył w powstaniu tamtejszego Klubu Inteligencji Katolickiej. Należąc od 1980 r. do "Solidarności", był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, zaś przy Okrągłym Stole rzecznikiem tzw. strony społecznej. W latach 1991-2001 Nowina-Konopka był posłem na Sejm I, II i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności, brał udział w negocjowaniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Należał do inicjatorów powstania Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, której był w latach 2005-2006 prezesem. Ponadto pełnił funkcję rektora Kolegium Europejskiego w Natolinie. W Parlamencie Europejskim był kolejno dyrektorem ds. kontaktów z parlamentami krajowymi i z Kongresem USA.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Voldemort 19:20:53 | 2013-09-09
Ordery ma zawieszone, bo tak nakazuje etykieta i protokół dyplomatyczny. Pozdrawiam.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marian 18:59:54 | 2013-09-09
Już widać że próżny człowiek. Naobwieszał się orderami żeby w mediach było widać co on to nie jest. Jak ruski generał, byle na bogato.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook