"Woda jest podstawowym dobrem, trzeba się o nią troszczyć". Papież o niesprawiedliwości związanej z dostępem do wody

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

"Woda jest podstawowym dobrem dla zachowania równowagi ekosystemów i dla przeżycia ludzi, dlatego trzeba troszczyć się o nią, aby nie była zanieczyszczana oraz marnowana" - napisał papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do prof. José Graziano da Silvy, dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO w związku ze Światowym Dniem Wody.


Papież przypomniał, że w tym roku jest on obchodzony pod hasłem: "Nie pozostawiać nikogo z tyłu". Wskazuje więc ono na potrzebę zaangażowania, aby położyć kres niesprawiedliwości w dostępie do wody. Należy to bowiem do podstawowych praw człowieka, które powinno być szanowane, ponieważ chodzi o życie ludzi oraz ich godność.

 

Ojciec Święty nawiązuje w przesłaniu do myśli przewodniej tzw. "Agendy 2030", dotyczącej zrównoważonego rozwoju i zauważa, że susza ogarnia coraz większe obszary ziemi, które cierpią z powodu braku źródeł czystej wody.

 

Szacunek do zasobów wody

 

Dlatego trzeba podjąć konkretne działania, aby zaradzić temu problemowi. Papież dodał, że nie chodzi tylko o utrzymanie i poprawę infrastruktury wodnej, ale o inwestowanie w przyszłość poprzez wychowanie młodych pokoleń do właściwego używania wody i troski o nią.

 

W naszym świecie brakuje często szacunku dla zasobów wody, które mamy do dyspozycji. Ludzkość powinna także przezwyciężyć wizję postrzegania jej wyłącznie w kategoriach dobra konsumpcyjnego, regulowanego wyłącznie prawami handlowymi.

 

Pokorna, cenna i czysta

 

Papież wyraził nadzieję, że podjęte działania oraz inicjatywy przyniosą pożytek cierpiącym z powodu braku tego cennego dobra.

 

Przypomniał również słowa św. Franciszka z Asyżu, który powiedział, że "woda jest bardzo pożyteczna, i pokorna, i cenna, i czysta". Niech ona będzie dobrem służącym nam oraz przyszłym pokoleniom - zakończył swoje przesłanie Ojciec Święty.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.82

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook