Papież spotkał się z Muzułmańską Radą Starszych

(fot. PAP/EPA/ALI HAIDER)

Papież Franciszek spotkał się z Muzułmańską Radą Starszych. Miejscem prywatnej rozmowy był dziedziniec Wielkiego Meczetu Szejka Zajeda w Abu Zabi.

 

Meczet nosi imię szejka Zajeda ibn Sultana Al Nahajjana (1918-2004), władcy emiratu Abu Zabi, pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zwanego "ojcem narodu", który został tu pochowany.

 

Przy wejściu do meczetu szejka Zajeda papieża powitali: wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tayeb, a także ministrowie spraw zagranicznych, tolerancji i kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Franciszek wraz z al-Tayebem przejechali wózkiem golfowym na dziedziniec Sahan, gdzie odbyła się rozmowa z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych.

 

Spotkanie Ojca Świętego z Muzułmańską Radą Starszych trwało około 30 minut - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Odbywało się w szczególnie serdecznej i braterskiej atmosferze. Podkreślono wagę kultury spotkania, by umocnić zaangażowanie na rzecz dialogu i pokoju. Następnie papież odwiedził Wielki Meczet w towarzystwie wielkiego imama Al-Azharu, po czym oddał hołd założycielowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich przy jego grobie.

 

Po zakończeniu spotkania papież, wielki imam Al-Azharu oraz trzej ministrowie wyszli z dziedzińca przez główną bramę meczetu. Stamtąd Franciszek i al-Tayeb razem odjechali samochodem na konferencję międzyreligijną nt. braterstwa odbywającą się przy Pomniku Założyciela (Founder’s Memorial).

 

Muzułmańska Rada Starszych (Muslim Council of Elders) to założona w 2014 r. międzynarodowa organizacja z siedzibą w stolicy kraju - Abu Zabi. Jej celem jest przełamanie podziałów w łonie islamu, położenie kresu przemocy, która szerzy się od dziesięcioleci w świecie islamskim, a także obrona "islamskich wartości ludzkich i zasady tolerancji".

 

Wielki Meczet Szejka Zajeda jest największą świątynią islamską w Emiratach. Swą wspaniałą architekturą i rozmiarami może on konkurować z bazyliką św. Piotra. Sama tylko działka, którą zajmuje, jest o jedną czwartą większa niż powierzchnia Watykanu. Rekordowo wielka jest jego główna kopuła, największy na świecie jest też znajdujący się w głównej sali żyrandol. Dywan jakim jest wyłożona świątynia utkano z 35 ton wełny i bawełny. Wykonany z białego marmuru i złota meczet może pomieścić ponad 40 tys. wiernych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.15

Liczba głosów:

98

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook