Franciszek: oskarżanie innych i wyszukiwanie ich błędów jest niechrześcijańskie

(fot. GeorgeVieiraSilva / Shutterstock.com)

Życie błogosławieństwami, a nie oskarżanie innych, dążąc do światowości czy będąc egoistą i obojętnym na problemy innych to prawdziwy styl życia chrześcijańskiego - powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

 

W ten sposób Ojciec Święty skomentował czytany dziś fragment Ewangelii (Mk 2,18-22), w którym Pan Jezus stwierdza, że "młode wino należy lać do nowych bukłaków".


Na wstępie Franciszek podkreślił, że Ewangelia, Słowo Pana jest "nowym winem", które zostało nam dane, ale aby być dobrym chrześcijaninem potrzebujemy "nowego stylu", który mogą wskazać jedynie ewangeliczne błogosławieństwa. Papież podkreślił, że życia chrześcijańskiego nie da się pogodzić ze stylem oskarżającym innych, światowym i egoistycznym.

 

"Styl oskarżający właściwy jest niedoszłym prokuratorom: nieustannie starają się oskarżyć innych. Ale nie zdają sobie sprawy, że jest to styl diabła: w Biblii diabeł nazywany jest «wielkim oskarżycielem», który zawsze oskarża innych" - przypomniał Ojciec Święty.

 

Franciszek zauważył, że istnieje pewna moda na oskarżanie innych. Tymczasem Pan Jezus przestrzegał: "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?" (Mt 7,3), czy też do oskarżycieli kobiety przyłapanej na cudzołóstwie powiedział "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień" (J 8,7). Tak więc - wyjaśnił papież - oskarżanie innych i wyszukiwanie ich błędów jest niechrześcijańskie, nie są to nowe bukłaki.

 

Podobnie nie do pogodzenia z wiarą jest życie światowe, ludzi odmawiających wyznanie wiary, lecz próżnych, pysznych, przywiązanych do pieniędzy, uważających siebie za samowystarczalnych. "Pan dał tobie nowe wino, ale nie zmieniłeś bukłaków, nie zmieniłeś się. Światowość jest tym, co niszczy tylu ludzi, jakże wielu ludzi! Dobrych ludzi, ale ogarniętych duchem próżności, pychy, pokazywania się... Brakuje im pokory, a pokora przynależy do stylu chrześcijańskiego. Musimy uczyć się od Jezusa, od Matki Bożej, od Świętego Józefa, bycia pokornymi" - powiedział Ojciec Święty.

 

Franciszek zwrócił też uwagę na zagrożenie obojętnością i egoizmem, kiedy nie obchodzą nas problemy innych osób. Przypomniał, że jest to obłuda, którą Pan Jezus wyrzucał uczonym w Prawie. "Styl chrześcijański to styl błogosławieństw: łagodność, pokora, cierpliwość w utrapieniach, umiłowanie sprawiedliwości, zdolność znoszenia prześladowań, nie osądzanie innych... To właśnie jest duch chrześcijański, styl chrześcijański. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda styl chrześcijański, aby nie wpaść w ten styl oskarżycielski, światowy i samolubny, przeczytaj Błogosławieństwa. To jest nasz styl, Błogosławieństwa to nowe bukłaki, to jest droga, aby dotrzeć do celu. Aby być dobrym chrześcijaninem, trzeba mieć zdolność wyznawania wiary swym sercem ale także odmawiania swym sercem «Ojcze nasz»" - powiedział papież na zakończenie swojego rozważania.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.85

Liczba głosów:

48

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Szon 12:47:49 | 2019-01-21
Czyż oskarżanie innych i światowe życie nie były znakami firmowymi Kościoła Katolickiego przez wieki? Ileż to uzasadnień teologiczno-biblijnych znaleziono na to, że księża i biskupi mogą być bogaci, a oskarżanie innych jest spowodowane wyłącznie troską o zbawienie  dusz oskarżanych ludzi...

Oceń 6 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?