"Ekumenizm nie jest opcjonalny". Mocne słowa Franciszka do wspólnoty luterańskiej

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

"Ekumenizm jest procesem, który (...) jest nieodwracalny. To nie jest droga opcjonalna. Jedność pośród nas wzrasta na tej drodze" - powiedział papież przyjmując przedstawicieli Kościoła ewangelicko-luterańskiego z Finlandii.

 

Przybyli oni do Rzymu z coroczną pielgrzymką ekumeniczną na święto patrona tego kraju, św. Henryka.

 

PEŁNY TEKST PRZEMÓWIENIA PAPIEŻA >>

 

- Wspólne zaangażowanie w ekumenizm jest zasadniczym wymogiem wiary, którą wyznajemy, wymogiem, który wynika wręcz z naszej tożsamości jako uczniów Jezusa - wskazał na początku papież. - A jako uczniowie, gdy podążamy za tym samym Panem, coraz bardziej rozumiemy, że ekumenizm jest procesem, który jak wielokrotnie powtarzali różni papieże od Soboru Watykańskiego II, jest nieodwracalny. To nie jest droga opcjonalna - dodał, dziękując jednocześnie fińskim luteranom za przybycie do Rzymu.

 

Ojciec święty wskazał również na konieczność wspólnej modlitwy i czynienia dzieł miłosierdzia: - Kiedy razem się modlimy, gdy razem głosimy Ewangelię oraz służymy ubogim i potrzebującym, sami jesteśmy w drodze, a droga ta zmierza ku widzialnej jedności - przyznał. 

 

Dodał także, by nie obawiać się procesów ekumenicznych: - Możemy być pewni, że jeśli będziemy posłuszni, Duch Święty poprowadzi nas w sposób, którego nie możemy sobie nawet wyobrazić.

 

Papież wskazał również, by różne Kościoły dzieliły się swoimi tradycjami, a nie używały ich jako czegoś, co służy czynieniu podziałów: - Tradycja nie jest czymś, co wolno sobie przywłaszczyć, by się od siebie różnić, ale przekazem który został nam powierzony, aby się wzajemnie ubogacić. Jesteśmy zawsze wezwani, by powrócić do pierwotnego przekazu, z którego wypływa rzeka Tradycji: to otwarty bok Chrystusa na krzyżu. Tam dał nam samego siebie, przekazując nam także swojego Ducha (por. J 19, 30.34) - powiedział Franciszek.

 

Wskazał również, że obchodzony w dniach 18-25 stycznia Tydzień Jedności Chrześcijan jest cennym działaniem na rzecz jedności, ale również pokoju na świecie.

 

- W świecie rozdartym przez wojnę, nienawiść, nacjonalizmy i podziały, wspólnej modlitwy i zaangażowania na rzecz większej sprawiedliwości nie można odkładać na później. Są to zaniedbania, na które nie możemy sobie pozwolić - stwierdził papież Franciszek.

 

Poprosił również luteran o modlitwę.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

98

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Wihajster 08:38:03 | 2019-01-20
Nie jest nieodwracalny. Wystarczy zamiast podróbki wybrać na papieża Piusa XIII ;)

Oceń 32 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 23:06:51 | 2019-01-19
Doktrynalnie to chyba bliżej nam do prawosławnych niż do protestantów.

Oceń 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?