Franciszek: ruchy migracyjne, nawet jeśli powodują różne wyzwania i cierpienia, ubogacają nasze wspólnoty

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Od samego początku ludzka historia naznaczona jest różnego rodzaju migracją, wygnaniem i ucieczkami, motywowanymi zawsze pragnieniem poszukiwania lepszego życia gdzie indziej.

 

Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do dokumentu zbierającego jego wypowiedzi na temat migracji. Nosi on tytuł "Światło na drogach nadziei". Został on zaprezentowany w Watykanie wraz z "Wytycznymi duszpasterskimi na temat handlu ludźmi", które wypracowano we współpracy z episkopatami różnych krajów.

 

Franciszek przypomina, że współczesne ruchy migracyjne, nawet jeśli powodują różne wyzwania i cierpienia, ubogacają nasze wspólnoty, Kościoły i społeczeństwa. Wskazuje zarazem, że ludziom, którzy padli ofiarą handlu żywym towarem trzeba pomóc odzyskać nadzieję i rozerwać kajdany niewoli. Przypomina też, że sam Jezus na początku swego życia wraz z rodzicami doświadczył dramatu uchodźctwa, gdy musieli uciekać do Egiptu przed zbrodniczymi działaniami Heroda.

 

Obie publikacje zostały zaprezentowane w watykańskim Biurze Prasowym. Ks. Michel Czerny SJ z dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, która przygotowała dokumenty podkreśla, że pojawiają się nowe formy wykorzystywania ludzi, jak np. handel narządami do przeszczepu oraz sprzedawanie ludzi przez Internet.

 

"Pierwsza rzecz, na którą chcieliśmy zwrócić uwagę poprzez te dokumenty, to otwarcie oczu na te haniebne zjawiska, ponieważ handel ludźmi jest okrutnym fenomenem, ale wciąż niewidzialnym - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Czerny. - Tę obojętność i ignorancję trzeba pokonać wzrostem odpowiedzialnej świadomości dotyczącej tego, co się dzieje. Druga ważna rzecz, to fakt, że mamy w ręku wiele ważnych narzędzi, aby odpowiednio reagować jako parafie, szkoły, stowarzyszenia i poszczególni ludzie".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.07

Liczba głosów:

54

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 10:09:28 | 2019-01-18
Proszę powiedzieć to rodzinom ofiar

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 22:03:50 | 2019-01-17
Zatem niech przybywają, niech ubogacają kulturowo nasze kobiety. Co tam kobiety, niech ubogacą również młodych kleryków. Wciąż mało, zatem i starszych księży zasiedziałych na parafiach, na uczelniach - niech mają coś od życia.

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chemik_65 21:12:25 | 2019-01-17
Ech, to słynne ,,ubogacanie". A także inne katolickie ,,wynalazki" słowne. Ksiądz mnie niedługo nawiedzi (nie odwiedzi, odwiedzają się zwykli ludzie). 

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 20:00:11 | 2019-01-17
"Franciszek przypomina, że współczesne ruchy migracyjne ubogacają nasze wspólnoty, Kościoły i społeczeństwa" - może przestańmy myśleć o tym jak się wzbogacić czyimś kosztem i zacznijmy pomagac tym ludziom odbudować ich kraje, wprowadzać tam pokój. Oni wolą żyć u siebie tak jak każdy normalny człowiek, a nie uciekać na pontonie przez morze... Dość już drenażu krajów treciego świata! Czas z tym skończyć! Afryka dla Afrykańczyków, Afrykańczycy dla Afryki, Azja dla Azjatów, Azjaci dla Azji!

Oceń 23 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sven 18:10:20 | 2019-01-17
Niektórym to aż się pali, aby młode śniade byczki ubogacały ich na plebaniach ;)

Oceń 46 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook