Papież usunął dwóch kardynałów zamieszanych w skandal pedofilii

(fot. aj)

Papież Franciszek zdymisjonował zamieszanych w skandal pedofilii dwóch kardynałów z grona swych doradców. Watykan podał w środę, że usunięci z Rady Kardynałów dostojnicy, to kardynał George Pell sądzony w Australii i Francisco Javier Errazuriz z Chile.

 

Papież Franciszek usunął "seryjnego pedofila" ze stanu kapłańskiego>>

 

O decyzji tej zawiadomił watykański rzecznik Greg Burke na zakończenie 27. spotkania 9-osobowej Rady Kardynałów z Franciszkiem.

 

Jak ogłosił Burke w komunikacie wydanym po obradach, w odpowiedzi na wyrażoną przez swych doradców we wrześniu prośbę o refleksję nad składem Rady, również w związku z zaawansowanym wiekiem jego członków, papież napisał listy do kardynała Pella i kardynała Errázuriza, w których "podziękował im za pracę wykonaną w ciągu pięciu lat".

 

Z Rady Kardynałów odchodzi też 79-letni Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga.

 

"Biorąc pod uwagę etap prac Rady nie jest przewidziane obecnie mianowanie jego nowych członków" - wyjaśnił rzecznik.

 

Pell był przez pierwsze lata pontyfikatu Franciszka jednym z jego najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników. Były metropolita Sydney został mianowany przez papieża prefektem nowego Sekretariatu ds. Ekonomii. W 2017 roku Franciszek urlopował go na czas jego procesu karnego w Australii, gdzie oskarżony jest o czyny pedofilii. Od tamtego czasu nie wrócił do Watykanu.

 

Errázuriz oskarżany jest zaś o tuszowanie skandalu pedofilii w Chile, zwłaszcza czynów księdza Fernando Karadimy, który został uznany za seryjnego pedofila. Na tle skandalu w chilijskim Kościele dymisję na ręce papieża złożyli w maju wszyscy tamtejsi biskupi.

 

Rada Kardynałów pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.07

Liczba głosów:

29

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 21:59:21 | 2018-12-12
Bardzo dobrze, ciut późno, ale i to dobre. Choć zdumiewa fakt, że jeszcze niedawno papież Franciszek mówił o Oskarżycielu, a teraz sam oskarża...

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 20:46:54 | 2018-12-12
Dobra decyzja ale trochę późna, zwłaszcza w sprawie o Errazuriza, gdyż jest to problem znany od 2015 roku. W sprawie pedofilii w Kościele chilijskim we wrześniu do papieża sam prezydent Chile. To już ósmy chilijski Hierarcha zdymisjonowany w związku z tuszowaniem pedofilii lub dopuszczaniem się jej.

George Pell jest oskarżony zarówno o tuszowanie pedofilii jak i o czyny pedofilskie. W maju zapadł wyrok w sprawie, która pozwala postawić mu zarzuty na podstawie których może zostać skazany.

A jeszcze bodaj w lipcu papież razem z nimi pozował do zdjęć... cztery osoby z tamtej fotografii mają postawione zarzuty...

Na liście zagrożonych kardynałów jest też Luis Ladaria Ferrer, który miał tuszować pedofilię we Francji w tym samym procesie w którym sądzony jest prymas Galii Barbarin - sprawa na początku stycznia.

Oceń 6 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 17:49:56 | 2018-12-12
Kardynał George Pell – dlaczego właśnie teraz rozpoczęła się nagonka przeciwko duchownemu?
George kardynał Pell to postać niepopularna zarówno w środowiskach świeckich, jak i wśród części duchowieństwa. Podpisał list 13 kardynałów wyrażających zakłopotanie przebiegiem Synodu o rodzinie. Poskutkowało to, według Steve’a Skojeca  z portalu „One Peter Five”, pogorszeniem jego relacji z papieżem Franciszkiem.
24.pl/kardynal-george-pell---dlaczego-wlasnie-teraz-rozpoczela-sie-nagonka-przeciwko-duchownemu-,52848,i.html

Oceń 22 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sven 17:10:56 | 2018-12-12
A co z Maradiagą?

Oceń 35 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook