Papież zatwierdził nowe prawo ws. zarządzania Państwem Watykańskim

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Systematyczna reforma prawna w świetle zasad racjonalizacji, rentowności i uproszczenia oraz kierowanie się kryteriami funkcjonalności, przejrzystości, spójności normatywnej i organizacyjnej elastyczności - przyświecały papieżowi Franciszkowi przy zatwierdzeniu nowego prawa dotyczącego zarządzania Państwem Watykańskim.

 
Dokument motu proprio w tej sprawie został dziś ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 

Nowe prawo ma na celu nadanie skuteczności działania instytucji, których zadaniem jest "zapewnienie Stolicy Piotrowej całkowitej i widzialnej niezależności".

 

Pozostawiono dwa spośród pięciu urzędów centralnych Gubernatoratu: biuro ds. personelu i biuro prawne (grupując cztery w jeden i jeden likwidując). Z kolei z dziewięciu dyrekcji pozostało siedem.

 

Do instytucji Gubernatoratu został włączony komitet ds. monetarnych, niedawno utworzony wskutek zawarcia konwencji monetarnej między Unią Europejską i Państwem Watykańskim. Zlikwidowano natomiast komitet ds. bezpieczeństwa.

 

Aby sprzyjać przejrzystości, została ustanowiona Komórka Kontroli i Inspekcji, która ma zająć się sprawdzaniem przestrzegania przepisów prawa i procedur. Z kolei obok komisji dyscyplinarnej i komisji ds. personelu, powstanie komisja ds. selekcji pracowników świeckich. Od wszystkich zatrudnionych wymagane są; "oddanie, profesjonalizm i duch służby".

 

Nowe prawo wejdzie w życie 7 czerwca 2019 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook