Franciszek: niech tym wspólnotom nie zabraknie miłości, bliskości, a także wsparcia materialnego całego Kościoła

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Niech nie zabraknie klauzurowym wspólnotom zakonnym miłości, bliskości i wsparcia także materialnego ze strony całego Kościoła - apelował Papież na zakończenie audiencji ogólnej. Dziś obchodzony jest Dzień Pro Orantibus, a więc czas szczególnej pamięci o zakonnikach i zakonnicach żyjących w zakonach klauzurowych.

 

W osobnym przesłaniu skierowanym do wspólnot klauzurowych Franciszek wyraża ogromną wdzięczność Bogu za dar ich życia w klasztorach i eremach, gdzie w modlitwie, ciszy i ukryciu całkowicie oddają się Panu. Czym byłby Kościół bez życia kontemplacyjnego? - pyta Papież i dodaje, że swoim życiem ubogacają Kościół wieloma owocami świętości, miłosierdzia i łaski. Dla całego świata są bowiem wsparciem, latarnią wskazującą drogę oraz strażnikami poranka obwieszczającymi wschód słońca. 

 

Oto cała wypowiedź papieża:

 

Dzisiaj, we wspomnienie liturgiczne Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni, obchodzimy Dzień pro Orantibus, poświęcony pamięci wspólnot zakonnych klauzurowych. Jest to najwłaściwsza okazja, by podziękować Panu za dar wielu osób, które w klasztorach i eremach poświęcają się całkowicie Bogu na modlitwie, w milczeniu i w ukryciu. Niech tym wspólnotom nie zabraknie miłości, bliskości, a także wsparcia materialnego całego Kościoła!


Papież zachęca członków wspólnot kontemplacyjnych do solidnej formacji, która wymaga cierpliwości, gdyż jest procesem, który trwa całe życie. W tym kontekście zwraca uwagę na konieczność rozeznawania i duchowego towarzyszenia tym, którzy rozpoczynają życie za klauzurą, bez popadania w niepokój z powodu małej ilości kandydatów. Podkreśla także, że formacja ta musi odpowiadać wyzwaniom współczesnego świata i powinna obejmować całego człowieka.

Dzień Pro Orantibus, szczególnej pamięci o osobach żyjących za klauzurą ustanowił Papież Pius XII w 1953 r.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?