Papież zachęca francuskich biskupów do zasady "zero tolerancji"

(fot. E photographer / Shutterstock.com)

"Zero tolerancji" wobec pedofilii w Kościele, wysłuchanie ofiar, wspieranie wierności księży i zakonników - to niektóre z zaleceń, jakie przekazał papież Franciszek francuskim biskupom w przesłaniu na ich zgromadzenie plenarne, jakie w dniach 3-8 listopada odbywa się w Lourdes.

 

W zgromadzeniu bierze udział także ośmioosobowa grupa ofiar pedofilii duchownych.


W przesłaniu wysłanym w imieniu papieża, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin napisał, że Ojciec Święty zachęca francuskich biskupów do wytrwałości w walce z pedofilią. Wzywa ich do uznania i wspierania "pokornej wierności, przeżywanej na co dzień" przez tylu księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich.

 

- Niech przyjęcie i wysłuchanie ofiar, których rany nigdy nie będą przedawnione, umocni waszą determinację we wprowadzaniu w życie zerowej tolerancji i wasze działania służące temu, aby każdy ochrzczony czuł się zaangażowany w kościelną i społeczną transformację, której tak bardzo potrzebujemy - głosi przesłanie, które wieczorem 5 listopada odczytał przewodniczący Konferencji Biskupów Francji abp Georges Pontier.

 

118 biskupów zgromadzonych w Lourdes postanowiło podjąć współpracę z ofiarami nadużyć seksualnych. Zastanawia się także nad możliwością odwołania się do grupy niezależnych ekspertów, którzy pomogliby zrozumieć powody, jakie doprowadziły niektórych duchownych do takich czynów.

 

Kardynał Parolin w imieniu papieża zapewnił o jego wdzięczności za to, jak Kościół we Francji towarzyszy młodzieży i ją ewangelizuje, szczególnie w ramach katolickiego szkolnictwa. Wyraził nadzieję, że niedawne zgromadzenie Synodu Biskupów otworzy dla tej pracy nowe drogi "w syntonii z oczekiwaniami młodzieży oraz z poszukiwaniem głębokiej duchowości i bardziej konkretnego poczucia przynależności". Zachęcił też biskupów do "wspierania kultury spotkania w łonie francuskiego społeczeństwa".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.31

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 16:12:00 | 2018-11-06
Niemoc Watykanu w sprawie sprawców i ukrywających pedofilię biskupów jest porażająca. Zapewne dlatego że problem ten ścięgnął samych szczytów hierarchi.

Oceń 6 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook