Seks i nauczanie Kościoła. Ważna wskazówka prosto z Watykanu

(fot. shutterstock.com)

Jak to jest z seksem przedmałżeńskim? Antykoncepcją? Czy Kościół myli się w tej sprawie, skoro tak wiele osób lekceważy to, czego naucza? Oto odpowiedź na ten problem, który znajdujemy w dokumencie końcowym Synodu o młodzieży.

 

Odwołując się do kwestii młodych ludzi i seksualności, w dokumencie końcowym ojcowie synodalni odnotowują, że "często" kościelne nauczanie na temat moralności seksualnej "jest powodem niezrozumienia i zdystansowania się do Kościoła, ponieważ jest ono postrzegane jako obszar osądu i potępienia".

 

Autorzy dokumentu piszą, że młodzi ludzie są wrażliwi na "wartość autentyczności i oddania", ale są zdezorientowani oraz "chcą otwarcie i w sposób jasny dyskutować na tematy związane z różnicami pomiędzy tożsamością mężczyzny i kobiety, wzajemnością mężczyzn i kobiet oraz homoseksualizmu".

 

W tekście dokumentu (par. 149) rozpoznano, że "w obecnym kontekście kulturowym Kościół ma problemy z przekazywaniem piękna chrześcijańskiego konceptu cielesności i seksualności", dodając także, że "z tego powodu istnieje pilna potrzeba znalezienia lepszych dróg komunikacji, które przełożą się na konkretne propozycje odnowionych i bardziej odpowiednich dróg formacji".

 

Odpowiadając na kwestie orientacji seksualnej (par. 150) autorzy dokumentu końcowego piszą, że pojawiają się "pytania dotyczące ciała, uczuciowości i seksualności, które wymagają głębszego antropologicznego, teologicznego i duszpasterskiego opracowania, które z kolei powinny być przeprowadzone w możliwie najbardziej dogodny sposób na poziomie lokalnym i uniwersalnym Kościoła".

 

Tekst jest fragmentem omówienia całości dokumentu, które znajdziesz tutaj

 

Synod o młodzieży odbywał się w dniach od 3 do 28 października. Aprobata każdego z punktów dokumentu końcowego Synodu o młodzieży wymagała większości kwalifikowanej, to znaczy 2/3 głosów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

98

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

thorgi 11:17:19 | 2018-11-07
De(m)oniarskie - 'róbta co chceta'. Lokalnie rozsądzajcie - w Niemczech można wszystko, w Polsce już nie, zapytajcie kolegów itd. Oto kościół nauczający  XXI wieku....

Oceń 22 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook