Papież apeluje do katolików w Chinach o pojednanie i jedność

(fot. GeorgeVieiraSilva / Shutterstock.com)

Papież Franciszek w orędziu do chińskich katolików i całego Kościoła powszechnego zaapelował w środę do wiernych w Chinach o przezwyciężenie podziałów z przeszłości, o pojednanie i jedność. Władze w Pekinie zapewnił o woli kontynuowania dialogu i przyjaźni.

 

Papieskie przesłanie zostało opublikowane cztery dni po podpisaniu w Pekinie tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania tamtejszych biskupów. Porozumienie to jest najważniejszym dotąd rezultatem dialogu i rozmów prowadzonych przez obie strony od lat w celu nawiązania pełnych relacji i rozstrzygnięcia spornych kwestii, wśród których najpoważniejszą było mianowanie biskupów.

 

Przeczytaj całość papieskiego orędzia>>

 

W ogłoszonym w południe przez Watykan orędziu papież podkreślił, że pojawiły się różne sprzeczne opinie na temat przyszłości wspólnot katolickich w Chinach. Tak odniósł się między innymi do zarzutów sędziwego kardynała z Hongkongu Josepha Zena, że "sprzedaje Kościół katolicki w Chinach".

 

- Jestem świadom, że taki zamęt opinii i ocen może stworzyć niemałe zamieszanie wywołując w sercach wielu przeciwne uczucia. W niektórych budzą się wątpliwości, niepewność, inni mają poczucie, że zostali porzuceni przez Stolicę Apostolską i jednocześnie zadają sobie bolesne pytanie o wartość cierpień doznanych, by żyć w wierności z następcą świętego Piotra - przyznał Franciszek.

 

Wcześniej w czasie środowej audiencji generalnej papież oświadczył, że podpisane niedawno porozumienie jest "owocem długiego i przemyślanego procesu dialogu, mającego na celu wspieranie bardziej pozytywnej współpracy między Stolicą Apostolską i władzami chińskimi dla dobra wspólnoty katolickiej w Chinach i na rzecz zgody w całym społeczeństwie".

 

Chiny: Biblia zniknęła ze sklepów internetowych. Władze przestały "przymykać oko">>

 

- W tym duchu postanowiłem wystosować do chińskich katolików i całego Kościoła powszechnego przesłanie braterskiego wsparcia - dodał zapowiadając orędzie. - Mam nadzieję, że dzięki temu w Chinach będzie można otworzyć nową fazę, która pomoże uleczyć rany z przeszłości, przywrócić i utrzymać pełną komunię wszystkich chińskich katolików i podjąć z nową energią zadanie głoszenia Ewangelii - mówił Franciszek.

 

Zaapelował: "Drodzy bracia i siostry, mamy ważne zadanie. Jesteśmy wezwani do tego, by towarzyszyć naszym braciom i siostrom w Chinach żarliwą modlitwą i braterską przyjaźnią. Oni wiedzą, że nie są sami".

 

- Cały Kościół modli się wraz z nimi i za nich. Prośmy Matkę Bożą, Matkę Nadziei i Wspomożycielkę Wiernych, by pobłogosławiła i strzegła wszystkich katolików w Chinach, i prosimy Boga o dar pomyślności i pokoju dla całego narodu chińskiego - powiedział papież.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook