USA: kard. Donald Wuerl nie pojedzie do Dublina

(fot. WashArchdiocese / youtube.com)

Arcybiskup Waszyngtonu kard. Donald Wuerl odwołał swój udział w rozpoczynającym się 21 sierpnia w Dublinie Światowym Spotkaniu Rodzin. Miał on tam wygłosić referat na temat "Pomyślność rodziny decydująca dla przyszłości świata".

 

Wuerl i O'Malley nie jadą 

 

Kard. Wuerl będzie więc drugim - po arcybiskupie Bostonu kard. Seanie O'Malleyu - wysokiej rangi hierarchą z USA, który nie przyjedzie do Dublina.

 

Watykan: ból i wstyd wobec nadużyć seksualnych w Pensylwanii >>

 

Kard. O'Malley uzasadnił swoją decyzję potrzebą obecności w Bostonie, gdyż w diecezjalnym seminarium św. Jana trwa wizytacja, w związku z pojawieniem się zarzutów, jakoby miało tam dojść do działań sprzecznych z normami moralnymi i wymaganiami formacji do kapłaństwa.

 

Tuszowanie skandali 

 

Kard. Wuerl stał się obiektem publicznej krytyki po opublikowanym w minionych dniach raporcie na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach stanu Pensylwania.

 

Wstrząsający raport dotyczący pedofilii. Biskupi proszą Watykan o wszczęcie śledztwa >>

 

Najbardziej kontrowersyjna historia związana jest z postacią ks. Ernesta Paone. Został wyświęcony w 1957 r., na emeryturę przeszedł w 2001. Jak podaje serwis Crux, Paone był przenoszony między parafiami pomimo faktu, że od początku lat sześćdziesiatych pojawiały się pod jego adresem oskarżenia związane z wykorzystywaniem seksualnym.

 

Po blisko 41 latach od tych wydarzeń, Paone przeszedł na emeryturę w 2001 roku. Miał otrzymać od kardynała Wuerla list w którym hierarcha zapewnił go, że diecezja pokryje wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem, co wynika z przepisów prawa.

 

Kard. DiNardo: ostatnie wydarzenia to "katastrofa moralna" >>

 

Rzecznik prasowy kardynała stwierdził, że nie może on być pociągany do odpowiedzialności, ponieważ Paone nie podlegał jego zwierzchnictwu.

 

Jak zaznacza John Allen z Crux, w Irlandii papież może spotkać się nie tylko z konkretnymi przestępstwami, ale także próbą ich tuszowania.

 

Raport prokuratora generalnego

 

Przed nominacją na arcybiskupa Waszyngtonu kard. Wuerl był przez 18 lat biskupem diecezji Pittsburgh. W opublikowanym 14 sierpnia raporcie prokuratora generalnego Pensylwanii na temat wykorzystywania seksualnego i tuszowania tych czynów nazwisko kard. Wuerla wymienione jest ok. 200 razy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook