Watykan: ból i wstyd wobec nadużyć seksualnych w Pensylwanii

(fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)

Watykan odczuwa ból i wstyd w reakcji na raport ws. nadużyć seksualnych w Kościele w stanie Pensylwania w USA - oświadczył w czwartek dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke. Czyny jakich dopuścili się księża nazwał "straszliwymi przestępstwami".

 

Oświadczenie rzecznika Watykanu ma związek z ogłoszeniem we wtorek raportu przygotowanego na wniosek prokuratury stanu Pensylwania. Jak ustalono, w sześciu na osiem tamtejszych diecezji, ofiarami 301 księży w tym stanie padło w ciągu 70 lat około tysiąca dzieci.

 

 

Dokument liczy prawie 1400 stron. Wynika z niego, że stu sprawców było w diecezji Pittsburg, gdzie ordynariuszem był od 1988 do 2006 roku obecny metropolita Waszyngtonu kardynał Donald W. Wuerl. Zarzuca mu się udział w tuszowaniu skandalu.

 

W wydanym w czwartkowy wieczór komunikacie watykański rzecznik stwierdził: "W obliczu raportu ogłoszonego w tym tygodniu w Pensylwanii są dwa słowa, które wyrażają to, co odczuwa się wobec tych straszliwych przestępstw: wstyd i ból".

 

USA: ponad 300 winnych księży, przeszło tysiąc poszkodowanych dzieci w ciągu 70 lat >>

 

Greg Burke zapewnił następnie, że Stolica Apostolska "uznaje z wielką powagą" rezultaty przeprowadzonej przez Wielką Ławę Przysięgłych Pensylwanii pracy nad dokumentem i "jednoznacznie potępia seksualne wykorzystywanie nieletnich".

 

"Wykorzystywanie opisane w raporcie jest godne potępienia z karnego i moralnego punktu widzenia. Te czyny zdradziły zaufanie i okradły ofiary z ich godności i ich wiary"- oświadczył rzecznik Watykanu.

 

Papież: pedofilia w Kościele jest jak "diaboliczna" ofiara >>

 

Wyraził przekonanie, że Kościół musi wyciągnąć "surową lekcję" z przeszłości a "odpowiedzialność muszą wziąć na siebie zarówno ci, którzy dopuścili się wykorzystywania, jak i ci, którzy pozwolili by to się stało".

 

 

Greg Burke zwrócił uwagę na to, że większość opisanych w raporcie czynów miała miejsce przed rokiem 2000 a jego konkluzje są zbieżne z wcześniejszymi analizami, które wskazały, że reformy przeprowadzone przez Kościół katolicki drastycznie zredukowały liczbę nadużyć popełnianych przez duchowieństwo".

 

"Stolica Apostolska zachęca do stałej reformy i czujności na wszystkich szczeblach Kościoła katolickiego, by zagwarantować ochronę nieletnich i dorosłych niepełnosprawnych. Ponadto podkreśla potrzebę dostosowania się do wymogów prawa, w tym obowiązku zgłaszania przypadków wykorzystywania nieletnich" - głosi oświadczenie Watykanu.

 

Biskup nawołuje do usunięcia znanego hierarchy ze stanu kapłańskiego >>

 

Rzecznik Burke dodał: "Ojciec Święty dobrze rozumie, jak bardzo te przestępstwa mogą wstrząsnąć wiarą i duchem wierzących i ponawia apel o podjęcie wszelkich starań, by stworzyć bezpieczne środowisko dla nieletnich i dorosłych niepełnosprawnych w Kościele i w całym społeczeństwie".

 

"Ofiary powinny wiedzieć, że papież stoi po ich stronie. Ci, którzy ucierpieli, są dla niego priorytetem a Kościół chce ich wysłuchać, by wykorzenić tą tragiczną makabrę, niszczącą życie niewinnych"- oświadczył rzecznik Watykanu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Lach 21:09:33 | 2018-08-17
Większość sprawców tych zbrodni to ksieża-homoseksualiści.

Nie wierzę by Bergoglio - "kim jestem aby ich ceniać", bezwstydnie tolerujący umoczonego w skandale seksualne swego kumpla Maradiagę, cokolwiek zrobił w tej sprawie...

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 09:08:55 | 2018-08-17
Katoliccy księża, którzy powinni być przykładem moralności, okazali się okrutnymi, zdemoralizowanymi gwałcicielami, a ich przełożonych interesowało bardziej, jak ukryć ich przestępstwa niż przeciwdziałać im. Dla biskupów bardziej liczył się wizerunek Kościoła niż krzywda dzieci, których rodzice mieli zaufanie do księży. Raport z Pensylwanii jest przerażający. Ale do podobnych przestępstw dochodziło także w Chile, Australii, Irlandii, Francji.... 
Ujawniane przestępstwa działy się w latach 70-tych, 80-tych, przez tak wiele lat było to ukrywane i własciwie tolerowane przez Kościół, bo nie wyciągano konsekwencji w stosunku do sprawców przestępstw, księży-przestępców przenoszono do innych parafii, gdzie mieli możliwość krzywdzić kolejne dzieci. 
Przerażające!
Zamiast narzekać na spadek powołań, Kościół powinien zastanowić się nad rzeczywista przyczyną kryzysu w Kościele, który spowodował spadek zaufania do tej instytucji.

Oceń 33 29 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook