"W dialogu człowiek dojrzewa i wzmacnia się"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Spotkanie, wymiana poglądów i dialog, jeśli ich fundamentem jest umiarkowanie, to narzędzia poznania się i pokoju. Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do grupy wykładowców i uczniów Kolegium "Seibu Gauken Bunri Junior High School" z Tokio, których przyjął 21 sierpnia na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego w Watykanie.


Ciesząc się ze spotkania papież wyraził przekonanie, że poznawanie innych osób i kultur jest bardzo pożyteczne, gdyż pozwala człowiekowi wzrastać. Jednocześnie wypowiedział się przeciw izolowaniu się od innych, bo w ten sposób nie rozwijamy się duchowo i nie wzrastamy kulturowo. W tym kontekście podkreślił znaczenie dialogu, jako że w zderzeniu z drugą osobą oraz z innymi kulturami i religiami człowiek dojrzewa i umacnia się.

 

Tymczasem zamykanie się w sobie może rodzić nieporozumienia i spory.

 

Najwłaściwszą postawą dla ustanowienia dialogu prawdziwie pożytecznego jest umiarkowanie, to znaczy zdolność spotykania osób i kultur w duchu pokoju, umiejętność zadawania mądrych pytań - ciągnął swe rozważania Ojciec Święty. Chodzi o zrozumienie, dlaczego druga osoba myśli tak a nie inaczej, dlaczego dana kultura zachowuje się w ten sposób, trzeba więc najpierw słuchać innych, a dopiero później samemu mówić. - To właśnie jest umiarkowanie - wyjaśnił Franciszek. Dodał, że tak rozumiany dialog prowadzi do pokoju.

 

- Wszystkie wojny, walki, problemy, których się nie rozwiązuje i z którymi się stykamy, powstają wskutek braku dialogu. Gdy jest problem, potrzeba dialogu, to on czyni pokój - podkreślił z mocą papież. Życzył swym młodym gościom i ich wychowawcom, aby umieli rozmawiać z innymi i w ten sposób wzrastali duchowo.

 

Po przemówieniu Ojca Świętego jedna z uczennic podziękowała mu za możliwość spotkania i wysłuchania jego słów, które odtąd - jak zapewniła - będą się starali wcielać w życie. Na zakończenie uczestnicy audiencji odśpiewali po japońsku hymn swojej szkoły, na co papież odpowiedział: "Istnieje zasada wzajemności także w dialogu: gdy ktoś coś mówi, ten drugi powinien powiedzieć coś od siebie" i dodał z uśmiechem: "Ale ja nie umiem śpiewać, nie mogę".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 17:54:34 | 2013-08-21
Piękne i mądre słowa,oby tylko znowu nie znaleźli się tacy którzy będą tłumaczyć że Franciszkowi nie chodziło o to co pwiedział tylko............
Dzięki Panie za Franciszka!!!!!!!!!!!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook